Elektromobilita

Souboj elektromobilů na trhu: Faraday Future chce novým konceptem pokořit Teslu

Aktivity automobilky Faraday Future byly dlouho opředené tajemstvím. Společnost, která již dříve deklarovala, že chce konkurovat Tesle, nyní představila koncept nazvaný FFZERO1 – vůz s výkonem tisíc koní, který dokáže jezdit bez zásahu řidiče. Měl by se Elon Musk, šéf Tesla Motors, mít na pozoru?

Souboj elektromobilů na trhu: Faraday Future chce novým konceptem pokořit Teslu
Souboj elektromobilů na trhu: Faraday Future chce novým konceptem pokořit Teslu

Zdroj fotografie: Faraday Future

I když se Tesle pravděpodobně rodí konkurent a schyluje se k souboji elektromobilů, nemusí se automobilka (nebo raději elektromobilka?) Elona Muska, alespoň zatím, obávat brzkého zániku.

Mladá společnost Faraday Future se sice netají vysokými ambicemi, ale elektromobily prozatím masově nevyrábí. Přesto by Tesla Motors neměla usnout na vavřínech, neboť zástupci Faraday Future na veletrhu CES představili velkorysý koncept závodního vozu budoucnosti, který obstojí nejen na závodní dráze, ale také na silnici.

Známe místa, která dodávají elektromobilům šťávu. Až už jde o Teslu, nebo batmanovskou inspiraci od Faraday Future. Prohlédnout mapu

Technologická společnost překvapila tím, že neodhalila hotový prototyp, jak fanoušci elektromobility očekávali, ale pouze přesnou technologickou vizi, na níž budou vozy, které by se na trhu měly objevit v roce 2017, postaveny.

Anketa

Víte, jakého živočicha připomíná nabíječka elektromobilů Tesla Motors?

Plány Faraday Future jsou ovšem smělé, společnost se chystá vybudovat vlastní továrnu v Nevadě, do jejíž výstavby hodlá investovat 25 miliard korun. Výrobní závod by v budoucnu měl produkovat hned několik modelů elektromobilů.

Vozítko, za které by se nestyděl ani Batman

Při pohledu na koncept FFZERO1 si mnoho lidí okamžitě vybaví batmobil, supervýkonný vůz, kterým komiksový superhrdina Batman brázdí ulice města Gotham. Faraday Future v případě FFZERO1 skutečně sází na sci-fi design s futuristickými prvky, jehož autorem je návrhář a konstruktér Richard Kim.

Zajímavou inovací je nepochybně i skutečnost, že kokpit pro řidiče, či spíše pilota, se skloněným sedadlem není umístěn vpravo ani vlevo, nýbrž uprostřed vozidla. Speciální sedadlo pak má zajistit menší únavu šoféra. Volant elektromobilu bude v souladu se současnými trendy možné propojit s chytrým telefonem.

Unikátní variabilita sníží náklady

Ambiciózní automobilka prostřednictvím zveřejněného konceptu upozorňuje na unikátní možnosti konstrukční technologie VPA (Variable Platform Architecture). Ta umožňuje variabilně měnit rozvor, tedy vzdálenost mezi předními a zadními koly elektromobilu, neboť baterie vozu jsou uloženy uprostřed. 

Zvýšením či snížení počtu článků tak nebude představovat složitou operaci. Faraday Future díky tomu sníží náklady, ale zároveň bude moci vyvíjet modely s pohonem předních, zadních i všech kol.  Společnost zároveň počítá s tím, že její vozidla bude možné osadit jedním až čtyřmi elektromotory.

Vzhled elektromobilu Faraday Future je vskutku futuristický.

Zažene Faraday Future pachuť rozpačitosti?

Koncept FFZERO1, vlajková loď Faraday Future, by měl disponovat čtyřmi elektromotory, které umožňují výkon 1000 koní. Toto osazení by vozidlu mělo umožnit zrychlení z nuly na 100 km/h za fantastické 3 sekundy. Maximální rychlost elektromobilu by měla atakovat hranici 320 km/h. Vůz by také měl disponovat autonomním řízením.

S ohledem na fakt, že automobilka namísto funkčního prototypu představila pouze nehmatatelný koncept, nevyhnutelně vyvstávají otazníky, zda se jí podaří převést všechny avizované funkce do reálných podmínek. Pokud by se Faraday Future podařilo vytvořit elektromobil s představenými parametry, společnost Tesla Motors by získala velmi silného konkurenta. Podaří se automobilce dostát neskromné vizi? To se ukáže v následujících měsících.