Vše o elektřině

Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Když se známé dánské firmě podaří dosáhnout nějakého cíle o 3 roky dopředu, nebouchá se šampaňské, ale sejdou se LEGO certifikovaní profesionálové, aby postavili něco opravdu velkého. Teď zrovna tahle parta profíků ze 146 tisíců kostiček vytvořila 7,5 metru vysokou větrnou turbínu. Oslavují totiž získávání elektřiny na výrobu stavebnic ze 100 % z obnovitelných zdrojů.

Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů
Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Časy, kdy se hračkářská velmoc LEGO paktovala s ropnými společnostmi, jsou nenávratně pryč. Dříve totiž LEGO prodávalo své stavebnice na čerpacích stanicích Shell, což vyvolalo bouřlivou kritiku u Greenpeace. Ti natočili dojemné video, kde se LEGO panáčci a zvířátka topí v černé ropné skvrně. Od té doby dánská firma seká „zelenou“, zkouší tvořit kostky z kukuřice a ve velkém investuje do obnovitelných zdrojů (OZE).

LEGO nyní sází na větrné elektrárny

Od roku 2012 nasypala firma Kirkbi, která LEGO Group vlastní, do obnovitelné energie přibližně 6 miliard dánských korun (DKK), což odpovídá cca. 21 miliardám Kč. K dosažení milníku 100 % energie z OZE jí pomohlo zakoupení 25 % podílu ve větrné elektrárně Burbo Bank Extension na pobřeží nedaleko Liverpoolu. Větrné turbíny jsou schopné vyrábět energii pro více než 230 tisíc britských domácností.

Anketa

Které domácnosti platí podle standardu kupní síly více za elektřinu?

Usilujeme o pozitivní dopad na planetu a já mám z otevření větrné elektrárny Burbo Bank Extension obrovskou radost. Tato událost znamená, že se nám podařilo dosáhnout milníku 100 % obnovitelné energie s tříletým předstihem. Společně se svými partnery chceme pokračovat v investicích do obnovitelné energie, a vytvářet tak lepší budoucnost pro stavitele zítřka.

- Bali Padda, výkonný ředitel společnosti LEGO Group

Celkový výkon vycházející z investic společnosti do obnovitelných zdrojů nyní překračuje energii spotřebovanou ve všech továrnách, prodejnách a kancelářích LEGO. V roce 2016 LEGO využilo přes 360 gigawatthodin (GWh) energie na výrobu více než 75 miliard kostiček prodaných každoročně po celém světě.

Pro srovnání Temelín za rok vyrobí necelých 14 tisíc GWh. Kdyby tedy Temelín dodával elektřinu dánské hračkářské firmě, pokryl by její poptávku 2,6 % své kapacity.

Obří turbína z kostek zapsaná v Guinessově knize rekordů

Větrné mlýny Burbo Bank Extension se závratnou výškou 200 metrů se po letošním zprovoznění staly největší větrnou elektrárnou na světě. Na její počest se sjeli LEGO certifikovaní profesionálové (LCP), kteří z kostiček staví téměř umělecká díla. Postavili stejně majestátní konstrukci v měřítkách LEGO světa. 

Kostičková větrná turbína ze 146 tisíců kusů totiž šplhá do výšky 7,5 metru a dosáhla i na zápis v Guinessově knize rekordů. Od léta 2017 bude umístěna v Legolandu v Británii.