Technologie

FOTO+VIDEOČLÁNEK: Podívejte se, jak létající drony zamotaly hlavy Pražanům

Na akci Overhead Prague 2015 se slétly drony z celé republiky. V pražském skateparku Mystic na Štvanici předváděly 17. října neuvěřitelné kousky. Na hlavami nadšených diváků se vznášely, skákaly, závodily a někdy i padaly drony za pár tisíc i létající stroje za cenu ojetého auta. Mrkněte se na jejich vzdušná salta a poslechněte si také jejich zvuk. Rachotí podobně jako formule.

FOTO+VIDEOČLÁNEK: Podívejte se, jak létající drony zamotaly hlavy Pražanům
FOTO+VIDEOČLÁNEK: Podívejte se, jak létající drony zamotaly hlavy Pražanům

menší hobby dron

Menší hobby drony mohou stát od 7 do 8 tisíc a vydrží ve vzduchu zhruba 4 až 5 minut. Hobby drony musí většinou pilot ovládat sám, pokročilejší verze pro průmysl mají GPS nebo také optickou stabilizaci a udrží se ve vzduchu i bez kontroly člověka.

náhradní baterie pro drony

Aby létání s malými drony neskončilo během chvilky, nosí s sebou majitelé dronů vždy několik náhradních baterií. Když se jedna baterie vybije, hned ji vymění za nabitou. Baterii s malou kapacitou pak nabijete i za pouhých 10 minut.

Někteří "piloti" dronů přirovnávají řízení mrštných létajících strojů k autoškole. Musíte se naučit potřebnou teorii a pravidla a pak už jen trénujete a trénujete.

drony a děti

"Manželka mi drony toleruje, takže jich mám doma jeden plný pokoj," říká nadšenec do bezpilotních letadel, jak bývají drony také označovány.

helmy pro pohled z droní perspektivy

Se speciálními brýlemi mohou majitelé dronů zažít pohled jako z kokpitu skutečného pilota. Při řízení takového drona člověk prakticky nevnímá okolí.

Drony nesmí létat nad lidmi a zastavěnými plochami, proto je ideální vydat se někam do polí, nebo si vyžádat povolení pro létání dronů od majitele daného objektu. U dronů využívaných pro komerční účely je nezbytné získat povolení od Úřadu pro civilní letectví.

dron a vysílačka pr jeho řízení

Při řízení drona se neobejdete ani bez vysílačky, jejíž cena se může vyšplhat mnohem výš než částka za pořízení samotného drona. Drona na obrázku koupíte i za pár tisíc, ale za vysílačku zaplatíte klidně kolem 35 tisíc.

dron a náhradní díly

Kvůli častým pádům se vyplatí mít zásobu náhradních vrtulí. Nicméně hobby drony nerozhází ani pád z velké výšky. Sice sebou třísknou pořádně o zem, ale málokdy se zničí tak, aby po chvilce nemohly opět vzlétnout.

Malé drony by klidně mohly závodit s automobily na českých dálnicích, protože dokážou letět i rychlostí 120 km/hod. V porovnání s auty ale mají závratné zrychlení.

zábava s drony

V současnosti zažívají drony velký boom především v USA. Z létání s drony se stává koníček, který sdružuje lidi. V Česku se z dronů stává skupinová zábava teprve pozvolna.

Průmyslové drony v ČR využívá třeba Státní ústav radiační ochrany. V případě podezření na zvýšenou radiaci na místo jednoduše pošle drona.

Anketa

Kde vyvíjejí létající dron, který unese i člověka?

Drony s termokamerou se osvědčily také horské službě pro hledání ztracených turistů. Průmyslové drony unesou těžší baterie než hobby drony, proto vydrží ve vzduchu mnohem déle. To se ale projeví také na ceně. Takový dron se vším všude může stát klidně jako nový vůz Fabia s plnou výbavou.