Vše o elektřině

Termovizní měření budov a elektrických zařízení: Jak pomůže ušetřit?

Zkusili jste už kdejaký nápad, abyste ušetřili náklady za teplo, ale stále vám nějaký zašitý energetický šotek ukrajuje výdaje z vašeho rodinného rozpočtu? Jedním ze způsobu, jak odhalit jinak neviditelná místa, kde dochází k únikům tepla, je termovizní měření. Jak na to? Můžete si půjčit termokameru v Centru služeb PRE nebo si domluvit prohlídku technika s termovizními přístroji.

Termovizní měření budov a elektrických zařízení: Jak pomůže ušetřit?
Termovizní měření budov a elektrických zařízení: Jak pomůže ušetřit?

Termovizní měření se stále častěji používá k detailnímu zjištění úniku drahocenného tepla. Jedná se o bezkontaktní způsob kontroly kvality stavebních prací a odhalení vad stavebních konstrukcí a prvků. V čem spočívá magický trik termovize? Měření umožňuje získat přehled o rozložení povrchových teplot v jednotlivých bodech snímaného povrchu. Pomůže vám tak ušetřit náklady za vytápění.

Termovizní měření

Měření tepelných úniků v různých částech panelových a bytových domů, rozvodů tepla a TUV. Lze provádět i pro zjišťování bezpečnosti elektroinstalace, závad klimatizace, ventilace a vytápění.

Ranní ptáče dál doskáče a provede lépe termovizní měření

Doporučuje se provádět termovizní měření v brzkých ranních hodinách, kdy jej nezkresluje například vliv akumulovaného slunečního záření do konstrukcí na jižní straně budovy. Měření vyhovuje období, kdy se teplota pohybuje několik po sobě následujících dnů pod bodem mrazu, respektive při rozdílu (∆T) venkovních a vnitřních teplot alespoň 15 Kelvinů. 

Před zateplením budovy či výměnou oken se hodí nezapomenout na termovizi

Uvažujete-li o zateplení objektu, příp. výměně oken, je vhodné před zahájením stavebních prací provést termovizní měření aktuálního stavu. Pomůže totiž detailně lokalizovat „slabá místa“ v konstrukci a může sloužit i k porovnání původního a konečného stavu (v případě, že se provede termovizní měření i po uskutečnění vlastní rekonstrukce). 

Kam se obrátit, když máte zájem o měření termovizí?

Pražská energetika, a. s. (PRE) nabízí lidem, kteří už nechtějí platit za teplo, které jim uteče těžce viditelnými škvírami, termovizní měření ve dvou variantách. Pro základní orientační měření si můžete zapůjčit termovizní kameru FLIR i3. Tato termovizní kamera se výborně hodí pro základní práce v elektrotechnice nebo stavebnictví (např. kontroly v rozvaděčích, na kabelových svazcích nebo třeba při kontrole izolace kolem oken atd.). Kamera díky své ceně a schopnostem nahradila dnes již technicky zastaralé, ale stále oblíbené pyrometry. 

PRE tuto termokameru půjčuje v Centru služeb PRE. Před návštěvou centra je vhodné si termokameru rezervovat na webových stránkách, protože je o ni velký zájem.

Druhý způsob termovizního měření, které PRE nabízí, je již sofistikovanější. Tato služba zahrnuje:

Službu lze dále využít i pro měření elektrických zařízení. V tomto případě se provádí:

Výstupem takového měření je samozřejmě protokol v tištěné i elektronické podobě. Stačí kontaktovat techniky PRE buď telefonicky na 733 143 143 nebo na e-mailu [email protected] a domluvit si nejvhodnější termín.