Elektromobilita

Podívejte, jak se nabíječka pro elektroauto od Tesly vrtí jako ospalá kobra

Klikatící se had, rameno od zloducha Octopuse, chapadlo chobotnice i nabíječka pro elektrické vozy, která trochu nahání strach. Všechny zmíněné přezdívky dostal nabíjecí kabel pro Model S od společnosti Tesla Motors. Když majitel elektroauta zaparkuje poblíž nabíječky, sama si najde přípojku, vklouzne do otvoru a začne dodávat elektřinu. Řidič nemusí hnout ani prstem.

Podívejte, jak se nabíječka pro elektroauto od Tesly vrtí jako ospalá kobra
Podívejte, jak se nabíječka pro elektroauto od Tesly vrtí jako ospalá kobra

Už koncem roku 2014 rozvířil šéf Tesla Motors, Elon Musk, mediální vody, když vpustil do online světa zprávu, že jeho automobilka vyvíjí podivuhodnou nabíječku: „Mimochodem právě pracujeme na nabíječce, která se automaticky vysune z nabíjecí stanice a připojí se jako pevný kovový had. Jako fakt.“

Výsledek snažení pracovníků Tesly můžeme nyní konečně vidět i v realitě:

Od pozorování robotického chapadla, které se kroutí jako ospalá kobra, je těžké se odtrhnout, i když nám pohled může trochu připomínat, že stroje dříve či později převezmou vládu nad světem a s lidmi udělají, co se jim zlíbí. 

Hadí ramena od Tesly by mohly nahradit těžké rychlonabíječky

Tesla Motors ještě neoznámila, kdy začne tuto vychytávku prodávat, ani kolik by měla stát. Nejspíš má ale ukonejšit řidiče elektromobilů, kteří si zvykli na nabíjení výkonnými, ale neohrabanými rychlonabíječkami. Cenou za lepší výkon je velká šířka napájecího kabelu a také vyšší hmotnost. To znamená, že, pokud člověk není svalovec se třemi poháry z kulturistických soutěží, může mít obtíže při manipulaci s nabíječkou.

Kam až dosáhne chapadlo od Tesla Motors?

Možná někomu může připadat novinka od Tesla Motors jako blbinka pro technologické nadšence, která nám jenom ušetří pár kroků po zaparkování elektromobilu a nic významného se nezmění. Opak je pravdou. Samostatné nabíjecí chapadlo totiž skvěle zapadne do skládačky technologií, které mohou v budoucnu umožnit jízdu autonomních elektroaut po našich silnicích.

Anketa

Tipnete si, jaké procento z nově prodaných osobních vozů budou v roce 2025 tvořit elektromobily a hybridní auta?

A komu nestačilo zhlédnutí prvního videa, může si to zopakovat se zajímavým hudebním podkladem: