Elektromobilita

3 nejrychlejší elektromobily na světě

Počet elektromobilů stoupá poměrně rychle. Jedná se o čistou dopravu bez výfukových zplodin, tedy především města ocení díky elektromobilům snížení ekologické zátěže. Jak to je s výkonností elektromobilů a jaké rychlosti jsou schopné dosáhnout? Připravili jsme pro vás zajímavé údaje o těch nejrychlejších osobních vozech, které pohání elektrická energie.

3 nejrychlejší elektromobily na světě
3 nejrychlejší elektromobily na světě

C Two - blesk z Chorvatska

V dílně třicetiletého chorvatského konstruktéra Matea Rimaca se rodí úžasné vozy. Elektromobil C Two dokáže dosáhnout rychlosti až 412 kilometrů v hodině! Ačkoli v Chorvatsku není žádný automobilový průmysl, právě tady se tenhle úžasný vůz zrodil. A o tom, že se jedná o nadějný krok, svědčí i zájem firmy Porsche, která od firmy Rimac Automobili zakoupila desetiprocentní podíl.

●  Elektromobil C Two disponuje neuvěřitelným výkonem 1 900 koní

●  Na jedno nabití ujede až 650 kilometrů

●  Na elegantním řešení karosérie se podílel zkušený designér Adrian Mudri

●  Zájem o malou perspektivní firmu projevila i královská rodina v Abú Dhabí, ovšem Rimac přestěhování firmy do Abú Dhabí odmítl

Elektromobil C Two od Porsche

Genovation GXE dosáhne rychlost přes 330 km/h!

Druhý nejsilnější a nejrychlejší elektromobil na světě je v současné době americký GENOVATION GXE. Za základ pro konstrukci tohoto revolučního vozu posloužil klasický benzínový model Chevrolet Corvette, od něhož je na první pohled elektromobil prakticky nerozlišitelný.

Jedná se o moderní supersportovní vůz, který ale nepatří (vcelku pochopitelně) do kategorie levných lidových vozítek. V přepočtu na naši měnu by totiž vyšel tento elektromobil na nějakých šestnáct milionů korun! Ovšem při testech mu byla naměřena maximální rychlost 331 kilometrů za hodinu, což je téměř neuvěřitelné.

●  Vůz je poháněn dvěma elektromotory, náhon má na zadní kola.

●  Nejvyšší naměřenou rychlost 331 km/h (platný rekord v kategorii elektromobilů) by měl tento elektromobil podle výrobců ještě překonat, údajně zvládne dokonce až 354 km/h

●  Zrychlení na 100 km/h dosáhne během pouhých tří sekund

●  Genovation GXE disponuje výkonem 811 koní, 949 Nm

●  Rychlost byla měřena na přistávací dráze pro raketoplány na mysu Canaveral

Genovation GXE

Stane se novým králem Faraday Future?

Firma Faraday Future představila nový vůz s označením FF91, který bude údajně ještě rychlejší než všechny dosavadní elektromobily. Je to viditelná snaha porazit značku Tesla, která se zabývá sériovou výrobou elektromobilů. Vůz byl poprvé představen na výstavě elektroniky CES v Las Vegas v roce 2017.

●  V akceleraci zřejmě bude Faraday Future válcovat veškerou konkurenci, na 60 mil v hodině (0-97 kilometrů) dokáže zrychlit během pouhých 2,39 sekundy, "stovku" zvládne těsně přes tři sekundy

●  Výkon 1050 koní dává vozu velké možnosti

●  Součástí výbavy je i automatické parkování vozidla

●  S baterií o kapacitě 130 kWh by měl vůz mít dojezd až 775 kilometrů

Faraday Future