Domácnost

Nízký tarif od E.ON: Jak hravě zjistíte čas zapnutí levnější elektřiny?

Chtěli byste využívat nízký tarif od E.ON? Nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny máte, jestliže elektřinou topíte nebo ohříváte vodu v elektrickém bojleru a splníte stanovené požadavky na připojení spotřebičů. Jaké výhody vám nízký tarif E.ON přinese? A věděli jste, že po zapnutí nízkého tarifu využíváte levnější proud pro všechny spotřebiče v domácnosti?

Nízký tarif od E.ON: Jak hravě zjistíte čas zapnutí levnější elektřiny?
Nízký tarif od E.ON: Jak hravě zjistíte čas zapnutí levnější elektřiny?

Energetická společnost E.ON se stará o distribuci elektřiny v oblasti jižních Čech, v jižní části Moravy a částečně také na Vysočině. Odběratelům v těchto lokalitách nabízí E.ON možnost využívat levnější nízký tarif (NT) v rámci některé z dvoutarifních sazeb.

Co je to nízký tarif E.ON?

Nízký tarif E.ON se někdy lidově nazývá také „noční proud“. Reálně ale už nic takového neexistuje. Čas zapnutí nízkého tarifu je dnes rozložen během dne a v jednotlivých regionech se může lišit.

Žádost o dvoutarifní sazbu pro odběr elektrické energie je podmíněna buď elektrickým vytápěním objektu (přímotopy, elektrokotel, akumulační spotřebiče, tepelné čerpadlo), nebo alespoň používáním bojleru pro ohřev teplé vody (tj. akumulační elektrický spotřebič). Dále je nutné dodržet technické požadavky na zapojení těchto spotřebičů včetně předložení revizní zprávy.

Mezi hlavní technické náležitosti patří zajištění blokování elektrických spotřebičů pro ohřev vody či vytápění v době platnosti vysokého tarifu (VT). Spotřebiče je proto nutné zapojit na samostatný okruh, nesmí být připojeny do běžné zásuvky.

Víte, který spotřebič vám doma žere nejvíc elektřiny? To mě zajímá!

Po přiznání sazby bude odběrateli namontován dvoutarifní elektroměr se samostatným sazbovým spínačem tzv. hromadným dálkovým ovládáním (zkratka HDO), který se ve stanovený čas postará o zapnutí a vypnutí nízkého tarifu E.ON. Provozovatel distribuční soustavy má díky tomu možnost zajistit rovnoměrné zatěžování celé energetické sítě.

Sazby pro E.ON nízký tarif

Podle způsobu využití elektřiny můžete nízký tarif E.ON využívat v rámci několika typů sazeb, které se liší jak cenově, tak především délkou trvání nízkého tarifu během dne.

Začíná na 8 hodinách denně pro odběratele s nejnižší spotřebou (např. pouze ohřev vody bojlerem) a končí až na 20 hodinách denně pro určité typy elektrického vytápění. Dále existují ještě dvě další dvoutarifní sazby, jejichž získání není závislé na způsobu vytápění či ohřevu vody. Nízký tarif E.ON mohou během víkendu využívat chalupáři a 8 hodin denně také majitelé elektromobilů.

Víkendová distribuční sazba D61d: Kolik můžete ušetřit za elektřinu na chalupě?

Distribuční sazby bez nároku na nízký tarif (E.ON, ČEZ i PRE)

Distribuční sazby s nárokem na nízký tarif (E.ON, ČEZ i PRE)

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

E.ON nízký tarif ve vašem e-mailu: Hlídejte si čas zapnutí

V době trvání nízkého tarifu E.ON spotřebovávají levnější elektřinu rovněž všechny ostatní domácí spotřebiče. Vyplatí se proto odkládat energeticky náročnější aktivity na tuto dobu. Řada spotřebičů jako jsou pračky či myčky nabízejí funkci odložený start, která se vám k tomuto účelu bude skvěle hodit.

Rádi byste osekali své výdaje za elektřinu?

Čas zapnutí nízkého tarifu E.ON nemusíte stále hledat ani nosit v hlavě, můžete si aktivovat službu zasílání časů HDO na e-mail, kam budete dostávat vždy aktuální časy zapnutí a vypnutí pro nízký tarif E.ON.