Vše o elektřině

Denní a noční proud nebo vysoký a nízký tarif: Víte, čím se liší?

Kdy během dne můžete čerpat levnější elektřinu a jak poznáte, že na ni máte nárok? Podívejte se, jak se liší odběr elektrické energie v nízkém a vysokém tarifu, kterým se také lidově říká denní a noční proud.

Denní a noční proud nebo vysoký a nízký tarif: Víte, čím se liší?
Denní a noční proud nebo vysoký a nízký tarif: Víte, čím se liší?

Kdybychom za kávu z automatu platili stejným způsobem jako za elektřinu, vypadalo by to asi takto. Občasní konzumenti kávy by chodili k automatu, kde by je kelímek s kávou stál po celý den pořád 10 korun. Náruživí pijani kávy by mohli využít automatu, kde by se cena měnila v průběhu dne.

Ráno, kdy dávají milovníci kávy automatu pořádně zabrat, by nápoj stál kolem 10 korun, ale odpoledne a hlavně večer by už cena klesala, protože kafaři se u automatu zastaví jen občas. Navíc, čím silnější pijan, tím levnější by dostal cenu.

Už žádná studená káva. Chytrý hrnek Ember udrží nápoje ve skvělé kondici

Podobně funguje i vysoký a nízký tarif u elektřiny. Pokud elektřinu využíváte pouze na svícení, vaření a provoz běžných spotřebičů, patříte mezi odběratele s menší spotřebou, a proto vás každá spotřebovaná megawatthodina energie přijde na stejnou cenu, tedy odebíráte stále ve vysokém, dražším tarifu. Do této skupiny bude patřit většina domácností, která žije v panelácích.

Kdo vytápí či ohřívá vodu elektřinou, může využít levnějšího proudu

Odběratelé, kteří elektřinu používají také na vytápění a ohřev vody, ji ale spotřebují mnohem více, a tudíž ve špičce platí ceny vysokého tarifu, a v době, kdy je elektrická rozvodná síť méně zahlcena odebírají energii v nízkém, levnějším tarifu. Vysoký a nízký tarif se označují zkratkami VT a NT.

Distribuční sazba elektřiny: Jak můžete snížit výdaje

Délka trvání nízkého tarifu během dne závisí na distribuční sazbě. Čím vyšší číslo distribuční sazby máte, tím více hodin nízkého tarifu během dne můžete využít, (např. D25d a D26d: 8 hodin NT, D55d a D56d 22 hodin NT).  

Příklad cen elektřiny v rozdílných distribučních sazbách

distribuční sazba vysoký tarif (VT) nízký tarif (NT)
D02d 2,29 Kč za kWh NT se nevyužívá
D25d 2,27 Kč za kWh 2,10 Kč za kWh
D45d 2,21 Kč za kWh 2,21 Kč za kWh

Tabulka: V modelovém příkladu uvádíme ceny za silovou elektřinu u standardního produktu dominatního doddavatele v distribučním regionu ČEZ. Hodnoty jsou aktuální k 21. 02. 2020.

Nízký tarif

Tarif elektrické energie, při kterém je účtována levnější cena za spotřebovanou kilowatthodinu než u vysokého tarifu. V minulosti byl tarif využíván především v noci, a proto se mu také někdy říká noční proud.

Domácnosti, které elektřinou jenom svítí a nabíjejí obvyklé spotřebiče, odebírají energii v jednotarifových sazbách D01d a D02d. Naopak, kdo elektřinou vytápí nebo ohřívá vodu, střídá vysoký a nízký tarif, a tedy odebírá energii v některé z dvoutarifových distribučních sazeb.

Výjimkou je silová elektřina Yello Energy – v Yello se podařilo udělat tarify, které mají jednu výhodnou cenu i pro dvoutarifové distribuční sazby. Aspoň tržní část elektřiny je tak o něco přehlednější.

V minulosti mohli spotřebitelé odebírat nízký tarif pouze ve večerních hodinách, proto se zažil pojem noční proud, který se stále používá. 

Nabízí vám dodavatel levný proud, nebo jen zbytečně předraženou energii? Srovnejte si ceny na trhu u více než 60 dodavatelů.

Jak poznáte, kdy odebíráte energii v nízkém tarifu?

Pásma odběru vysokého a nízkého tarifu se střídají pomocí ovladače HDO (hromadné dálkové ovládání), který automaticky přepíná mezi odběrem VT a NT v daných časových úsecích. Časová pásma určuje distributor energie podle vytíženosti své distribuční sítě.

Odebíráte jednu z nejlevnějších nabídek elektřiny na trhu, ale stále platíte vysoké účty? Možná vám díru do rozpočtu dělá nějaký tichý žrout elektřiny mezi vašimi domácími spotřebiči. Chci odhalit žrouta!

V České republice působí tři regionální distributoři (ČEZ, E.ON a PRE), a proto se také liší časy kdy lze využívat vysoký a nízký tarif v rámci republiky. 

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?