Vše o elektřině

Profil společnosti ČEZ: Největší dodavatel energií v České republice

Skupina ČEZ je největším energetickým uskupením v České republice. Celkem dodává elektřinu a plyn do třech milionů odběrných míst. Do koncernu patří přes dvacet dceřiných společností, které pokrývají rozličné služby v energetice. Podívejte se na profil společnosti ČEZ.

Profil společnosti ČEZ: Největší dodavatel energií v České republice
Profil společnosti ČEZ: Největší dodavatel energií v České republice

Energetický gigant ve státních rukách

Společnost ČEZ vznikla v roce 1992 přeměnou státního podniku České energetické závody – odtud pochází zkratka tvořící současný název firmy. O deset let později se začaly pokládat základy skupiny ČEZ tak, jak ji známe dnes. Propojila se s distribucí a započaly také zahraniční akvizice – skupina ČEZ působí v dalších šesti zemích střední a východní Evropy.

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti ČEZ zůstává český stát – na základním kapitálu má podíl takřka 70 procent k 31. 12. 2020. 0,47 % akcií vlastní firma ČEZ a.s. a 17,19 % ostatní právnické osoby. Fyzickým osobám patří podíl o velikosti 12,56 % ze základního kapitálu, který celkem činí téměř 54 miliard korun. Akcie společnosti ČEZ se obchodují na pražské burze.

Jaké služby skupina ČEZ pokrývá?

Skupina ČEZ představuje druhou největší českou firmu podle tržeb a zároveň je druhým největším tuzemským zaměstnavatelem. Skupina ČEZ sestává z řady dceřiných společností zaměřených na různé oblasti energetiky – zejména těžbu uhlí, výrobu, distribuci a prodej energií. V současné době však činnost společnosti ČEZ zasahuje i mimo energetiku a nabízí například mobilní služby. 

Kontakty největších dodavatelů elektřiny a plynu

Mezi nejvýznamnější dceřiné společnosti skupiny ČEZ patří:

Dodávky elektřiny a plynu v zajímavých tarifech

Spotřebitele primárně zajímají produkty v nabídce dodavatele ČEZ Prodej. Ten se zabývá zejména dodávkami elektřiny a díky propojení na ostatní aktivity nabízí zajímavé produkty. Například při instalaci fotovoltaické elektrárny od ČEZ k ní rovnou získáte speciální tarif. Komplexní řešení poskytuje ČEZ i pro majitele elektromobilu. V nabídce společnosti najdete také produkt Zelená elektřina, s nímž čerpáte elektrickou energii výhradně z obnovitelných zdrojů.

Pro odběratele zemního plynu se nabízí standardní tarify na neurčito nebo fixované na 1, 2 nebo 3 roky. Zajímavou možností je služba ČEZ servis vytápění, která se kompletně postará o údržbu plynového kotle.

Pro všechny zákazníky si ČEZ přichystal ještě možnost pojištění domácnosti ČEZ Asistent nebo službu ČEZ Na zavolanou, na níž se můžete obrátit, když hledáte opraváře či stěhováky.

Vysoký a nízký tarif: Co vše potřebujete vědět?

Největší dodavatel energií v ČR

Když se řekne dodavatel elektřiny, tak se vám nejspíš vybaví ČEZ jako první společnost. A není divu. Podle statistik operátora trhu OTE dodává ČEZ elektrickou energie do téměř 2,5 milionu odběrných míst po celé České republice. Co se týče zemního plynu, v této oblasti obsluhuje ČEZ necelých 500 tisíc zákazníků. To dělá ze společnosti ČEZ druhého největšího dodavatele plynu hned za společností innogy.

Zákazníci energetického kolosu mají výhodu v tom, že ČEZ provozuje desítky poboček, kam můžou zajít osobně. Pokud je pro vás na prvním místě osobní kontakt, máte u společnosti ČEZ spoustu možností, především na severu Čech a Moravy.

ČEZ je signatářem Deklarace 2.0 i etického kodexu

Jak je na tom ČEZ s férovým přístupem k zákazníkovi? Stejně jako většina dalších dominantních dodavatelů se ČEZ podílí na aktivitách, které mají za cíl vybudování férového obchodního prostředí. Na webu ČEZ si můžete přečíst Etický kodex skupiny ČEZ sepsaný v souladu s předlohou od Energetického regulačního úřadu. Mimo jiné ČEZ vůbec nevyužívá podomní prodej ani zprostředkovatele pro prodej energií.

Nesouhlasný názor s energetickými šmejdy vyjadřuje ČEZ také prostřednictvím podepsání druhé verze Deklarace na ochranu spotřebitelů od Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). 

„Podporujeme a jsme velkým propagátorem Deklaraci na ochranu spotřebitelů, protože chceme zákazníky lépe chránit. Zejména v případě, když zákazník odchází od jednoho dodavatele ke druhému, je tato ochrana v současnosti nedostatečná. Především při podomním prodeji dostávají zákazníci k podpisu smlouvy, které obsahují různé skryté pokuty a kličky. Problémem jsou i plné moci bez jakéhokoliv omezení na dobu neurčitou, které jsou zneužívány roky po podpisu a u nichž často zákazník ani neví, že je podepsal,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Stížnosti spotřebitelů k ERÚ opět rostou, energošmejdi zneužívají zdražování elektřiny

Vysoce hodnocené produkty z pohledu indexu komplexnosti

Ve srovnání dodavatelů elektřiny se ČEZ umisťuje vysoko z pohledu indexu komplexnosti. Ten porovnává obchodní podmínky, smluvní vztahy, úroveň komunikace nebo celkové postavení dodavatele na trhu. Ve výsledcích srovnání najdete index komplexnosti podle symbolu žárovky. Čím více žárovka svítí, tím lépe produkt z hodnocení vyšel. Vedle symbolu žárovky uvidíte i přesný počet získaných bodů (max. 200 bodů). Nejlepších výsledků dosahují produkty ČEZ Elektřina na 2 roky na míru či ČEZ Elektřina na 1 rok na míru.