Vše o elektřině

RWE elektřina: Shrnuli jsme pro a proti nabídky od 5. největšího dodavatele

Společnost RWE Energie dokázala přilákat necelých 300 tisíc odběratelů, aby si u ní koupili dodávky elektřiny. Stala se tak druhým největším alternativním dodavatelem na českém trhu s elektrickou energií. Přivábily zákazníky RWE nízké ceny energií, nebo naletěli na pozlátko líbivé reklamy? Srovnali jsme výhody i úskalí elektřiny od RWE. Vyplatí nabídka s bonusem 500 Kč za sjednání nového tarifu?

RWE elektřina: Shrnuli jsme pro a proti nabídky od 5. největšího dodavatele
RWE elektřina: Shrnuli jsme pro a proti nabídky od 5. největšího dodavatele

Dodavatel RWE aktuálně nabízí 4 produkty pro nové zákazníky (RWE Optimal, RWE Start 15, RWE Garance 24 a RWE Standard) a RWE Relax+ určený pro stávající klienty, kteří přejdou z jiného tarifu RWE právě na Relax+.

RWE slevy: Vyplatí se doplňková služba RWE Investor?

Co mají všechny produkty od RWE společného? Aktuálně jde o až 4% slevu, pokud zákazník zaplatí svůj účet za elektřinu na rok dopředu. Možná to vypadá lákavě pro spotřebitele, kteří nemají problém s úhradou celé roční částky za energii výměnou za drobné snížení vyúčtování. Jenže klíčovým je zde slovíčko sleva 4 % závislá na výši spotřeby. Běžná domácnost, která elektřinou netopí či neohřívá vodu, proto může doufat v 1% či nejvýše 2% pokles ceny. 

Navíc peníze v průběhu času okusuje inflace, takže na 10 tisíc v lednu se obyčejně nadřete více než na 10 tisíc v prosinci téhož roku. To znamená, že slíbenou slevu může znehodnocení peněz kvůli inflaci prakticky vymazat.

U elektřiny od RWE se přeplatky automaticky nevracejí

Další společným znakem u elektřiny od RWE je, že přeplatky do 200 Kč se zákazníkům nevracejí, ale převádějí do dalšího období. S výjimkou RWE Standard si všechny produkty sjednáváte na dobu určitou a týká se vás tedy případná pokuta za předčasné ukončení smlouvy, která činí 1 000 Kč pro domácnost a 5 000 Kč pro podnikatele. 

Délka trvání smluv na dobu určitou s RWE

Zákazník se tedy uváže k RWE na poměrně dlouhou dobu. Navíc smlouvy se automaticky prodlužují, pokud se odběratel nestihne ozvat do 40 dnů před vypršením s tím, že už o produkt nemá zájem. Tím ale nepříjemnosti s unáhleným odchodem od RWE nekončí. Jestliže při sjednání obdržel klient nějaký finanční bonus, bude ho muset vrátit zpátky.

RWE Relax+ a RWE Optimal lákají na bonus 500 korun

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. RWE zpívá o finančním bonusu 500 Kč pro ty, kteří sáhnou po produktech RWE Relax+ či RWE Optimal. Právě tady se totiž musíte upsat k závazku na 3 roky. Když tak dlouho u RWE nevydržíte, budete muset „štědrý“ dárek v podobě pětistovky vrátit. 

Srovnání cen elektřiny od RWE pro běžné domácnosti
    roční cena za dodávku elektřiny v distribuční oblasti:
dodavatel produkt ČEZ E.ON PRE
průměr 3 nejlevnějších nabídek 11 427 Kč 11 005 Kč 11 005 Kč
RWE Optimal (po započtení bonusu 500 Kč) 11 600 Kč 11 382 Kč 11 396 Kč
RWE Garance 24 12 339 Kč 11 917 Kč 11 917 Kč
RWE Standard 12 430 Kč 12 091 Kč 12 223 Kč

Zdroj: Kalkulačka elektrina.cz, Legenda: Počítáme s roční spotřebou 2,5 MWh v distribuční sazbě D02d a velikostí jističe do 3x25 A včetně. Průměr 3 nejlevnějších nabídek se vztahuje na produkty se smlouvou na dobu neurčitou. Jde o běžnou českou domácnost, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu.

Říkáte si, že je lepší bonus 500 Kč než 0 Kč? Možná na první pohled, jenže po bližším zkoumání cen elektřiny u konkurence, zjistíte, že ani po zahrnutí bonusu nebudou tarify od RWE levnější než někteří jiní dodavatelé.

Srovnání cen RWE elektřiny pro domácnosti s bojlerem
    roční cena za dodávku elektřiny v distribuční oblasti
dodavatel produkt ČEZ E.ON PRE
průměr 3 nejlevnějších nabídek 25 736 Kč 25 252 Kč 25 252 Kč
RWE Optimal (po započtení bonusu 500 Kč) 26 192 Kč 26 691 Kč 25 841 Kč
RWE Garance 24 28 308 Kč 27 824 Kč 27 824 Kč
RWE Standard 27 931 Kč 28 381 Kč 27 563 Kč

Zdroj: Kalkulačka elektrina.cz, Legenda: Počítáme s roční spotřebou 10,2 MWh (3,6 MWh ve vysokém tarifu + 6,6 MWh v nízkém tarifu) v distribuční sazbě D26d a velikostí jističe do 3x25 A včetně. Průměr 3 nejlevnějších nabídek se vztahuje na produkty se smlouvou na dobu neurčitou. Jde o výpočet modelové spotřeby pro rodinu žijící ve větším rodinném domě, která využívá bojler k ohřevu vody.

Elektřina od RWE vyjde levněji než u dominantních dodavatelů

U trojice produktů RWE Optimal, RWE Start 15 a RWE Standard prodejce láká na záruku nižší ceny vůči standardnímu produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti. (Na jihu Čech a Moravy jde o Elektřinu od E.ONu, v Praze o Komfort od PRE a ve zbytku republiky o produkt ČEZ Comfort.) Toto lákadlo má ale hned několik háčků.

Zaprvé, standardní produkty dominantů patří k těm nejdražším možnostem na trhu. Zadruhé, počítá se pouze se slevou vůči ceně u dominanta k 1. lednu 2015. I když dominantní dodavatelé zlevní v roce 2016 či 2017, zákazníci RWE to nijak nepocítí. Podle dlouhodobých burzovních kontraktů to navíc vypadá, že v příštích letech půjde cena silové elektřiny opět mírně dolů. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Šance vyhrát auto Škoda Octavia je vyšší než na miliony ve Sportce

Do konce září mohou odběratelé s novou smlouvou u RWE soutěžit o osobní automobil Škoda Octavia. V roce 2015 přibylo RWE každý měsíc v průměru 2 275 odběratelů elektřiny. Soutěž běží 3 měsíce, proto o nové auto bude bojovat minimálně 6 825 zájemců. 

Jenže konkurenci představují i klienti, kteří si u RWE sjednají ve stejné době dodávku plynu. Přesná čísla pro odběrná místa u plynu RWE nikde uvádět nemusí, proto je nemůžeme ani zahrnout do výpočtu.

RWE elektřina: shrnutí produktové nabídky

Anketa

Kolik průměrně ušetří za elektřinu naši zákazníci, kteří změní dodavatele?