Vše o elektřině

Místo radnice se Švédové z Kiruny scházejí v podivuhodné solární sauně

Za polárním kruhem nepřistáli mimozemšťané v zlatém korábu, i když to tak na první pohled vypadá. Švédové se jenom rozhodli přesunout malé město Kiruna kvůli těžbě rudy o 3 km dál a nechtějí během přestavby radnice přijít o veřejný prostor k debatám. Místní proto chodí do nezvyklé sauny pojmenované Solární vejce. Přístupná je i pro turisty.

Místo radnice se Švédové z Kiruny scházejí v podivuhodné solární sauně
Místo radnice se Švédové z Kiruny scházejí v podivuhodné solární sauně

Úvodní i další fotografie použité v článku: Fotograf Jean-Baptiste Béranger

Nedaleko města Kiruna, které leží 145 kilometrů za severním polárním kruhem, se skrývá jedno z největších nalezišť železné rudy ve Švédsku i v celé Evropě. Většinu obyvatel v okolí proto zaměstnává těžařská společnost LKAB vlastněná státem. I samotné město vzniklo v minulosti jen kvůli ubytování pro horníky.

Kutání v dolech bohužel zavinilo propadání půdy a vytvořilo praskliny na povrchu kousek od Kiruny. Celé město s 18 tisíci obyvateli se proto musí přemístit o pár kilometrů na východ, jinak hrozí riziko zřícení některých domů a budov. Velké stěhování asi 3 tisíc obydlí bude trvat přibližně dvacet let. 

Solární sauna bude cestovat arktickou krajinou

Lidé z Kiruny se báli, že usedlíci kvůli přesunu ztratí komunitního ducha, a proto dostala dvojice architektů ze Stockholmu za úkol vytvořit pamětní sochu, která by soudržnost města připomínala. Mats Bigert a Lars Bergström přišli s nápadem solární sauny, kde se zapotí až 8 návštěvníků. Teplota se tady pohybuje v rozmezí 75 až 85 stupňů. Podle architektů právě sauny fungují jako skvělý tmel společnosti.

Své dílo dokončili letos v dubnu a místní začali saunu používat jako veřejný prostor k diskuzím, které provázejí zdlouhavý proces přesunu.

Solární vejce symbolizuje nový začátek a znovuzrození. Skládá se z 69 částí, takže jde lehce rozložit i složit a přesunout, kam je zrovna potřeba. Sauna se během léta vydá na malé turné po malebných koutech v okolí Kiruny, aby kromě schůzování podpořila i místní turistický ruch.

Líbí se vám solární sauna a už šetříte na letenky do Švédska? S levnější elektřinou to půjde lépe Chci ušetřit za elektřinu

Zážitek v netradiční sauně nic nestojí, ale neobejdete se bez předchozí rezervace. Menší poplatek se vybírá za půjčení ručníků.

Desítky zrcadel odrážejí krásu ledového království

Dílo stockholmských architektů může zvenku někomu připomínat včelí úl, jinému mimozemský koráb. Září už z dálky, protože jeho povrch odráží sluneční paprsky do všech světových stran.

Ecocapsule: Bydlení budoucnosti, nebo bláznivý nápad, který nikdo nevyužije?

Ledové království kolem kuriózní stavby se zrcadlí na zlatavě zbarvených plátech z nerezové oceli. Uvnitř najdete kamna ve tvaru tepajícího srdce obklopená stěnami z borovicového dřeva a kruhovou lavicí z osiky. Zlaté vejce dosahuje výšky 5 metrů a šířky 4 metry. Vnitřní osvětlení zajišťují LED zdroje napájené ze solárního panelu.