Domácnost

Tepelné čerpadlo vzduch voda: Jak funguje a kolik stojí?

Pokud plánujete stavět nebo rekonstruovat dům, určitě už jste se zamýšleli nad způsobem vytápění. Ceny energií rok od roku rostou, a tak je výhodné vybrat řešení s co nejnižšími náklady. V posledních letech získávají na oblibě tepelná čerpadla vzduch voda. Zjistěte, jak fungují a kolik stojí.

Tepelné čerpadlo vzduch voda: Jak funguje a kolik stojí?
Tepelné čerpadlo vzduch voda: Jak funguje a kolik stojí?

Princip fungování tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je zařízení, které pracuje na principu přeměny energie z vnějšího prostředí na zdroj tepla pro domácnost. V případě varianty vzduch voda potřebuje pro svoje fungování pouze přívod vzduchu. Jak lze v našem mírném klimatu přeměnit chladný vzduch na teplo k vytápění domácností?

Pro správnou činnost tepelného čerpadla je velmi důležité speciální chladicí médium. To je látka, která se vyznačuje extrémně nízkým bodem varu. Chladivo prochází v uzavřeném okruhu čtyřmi fázemi:

1. Výparník – příjem vnější energie ze vzduchu

V první fázi se chladivo v kapalném skupenství přivádí do tzv. výparníku, kde dojde k ohřátí od okolního vzduchu. Díky velmi nízkému bodu varu se chladicí médium začne vypařovat.

2. Kompresor – stlačení chladiva

Vzniklá pára chladicího média je vháněna do kompresoru, kde dojde k jejímu silnému stlačení. Tím se dále zvýší teplota.

3. Výměník - přední energie do topné soustavy

Takto vytvořený horký plyn vstupuje do výměníku (kondenzátoru), kde předává tepelnou energii do topné soustavy. Tím se chladicí médium ochlazuje a jeho skupenství se mění zpět na kapalné.

4. Expanzní ventil – snížení tlaku

Chladivo se vede k expanznímu ventilu, kde se sníží tlak, a tím dojde k dalšímu poklesu teploty. Teplotní hladina chladicího média se tak sníží (podchladí) pod teplotu okolního vzduchu. Tak může chladivo opět přejít do výparníku, kde odebírá tepelnou energii vzduchu. Tento cyklus se neustále opakuje.

 

Tepelné čerpadlo vzduch voda: Jak funguje a kolik stojí?

Až 75 % energie z vnějšího prostředí

Při procesu výměny tepelné energie mezi vzduchem a topným systémem v domě pomocí tepelného čerpadla se vytvoří až 75 % energie zdarma. Zbytek musí být dodán prostřednictvím elektřiny. Tepelné čerpadlo tak funguje jako násobitel energie – při dodání 1 kW elektřiny získáme až 4 kW tepelné energie.

Spočítejte si, kolik můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny. Chci platit méně!

Účinnost tepelného čerpadla se udává pomocí ukazatele topný faktor COP (Coefficient of Performance). Ten se počítá jako poměr topného výkonu k příkonu při různých úrovních teploty. V nabídce výrobců se nejčastěji setkáme se zápisem COP v tzv. normovaných podmínkách 7°C/35°C nebo A7/W35, tzn. že teplota vzduchu na vstupu do výparníku je 7 °C a výsledná teplota vody v topném tělese je 35 °C.

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

Jak výkon čerpadla ovlivňuje nízká teplota?

Účinnost tepelného čerpadla se mění v závislosti na venkovní teplotě vzduchu. Čím je venku tepleji, tím vyšší je výkon tepelného čerpadla. To však neznamená, že by čerpadlo nebylo funkční v nízkých teplotách, kdy ho naopak nejvíce potřebujeme. Většina vzduchových čerpadel dostupných na trhu pracuje do teploty -20 °C až -25 °C.

Při nižších teplotách využívají přístroje tzv. bivalentního provozu, to znamená, že pod bodem bivalence (zpravidla kolem -3 °C) zapíná doplňkový zdroj tepla – elektrokotel, který dotápí dům na požadovanou teplotu. Některá tepelná čerpadla naopak využívají velmi výkonných kompresorů, které si zachovávají účinnost i při nízkých teplotách, avšak za cenu zvýšené spotřeby elektrické energie.

Kolik stojí tepelné čerpadlo vzduch voda

Systém vzduch voda patří k nejlevnějším typům tepelných čerpadel, zejména díky velmi jednoduché a levné instalaci. Pro běžný rodinný dům stojí tato technologie přibližně 150 až 250 tisíc korun.

Výkon musí pokrýt tepelné ztráty domu

Cenu ovlivňuje zejména výkon čerpadla při různých teplotách. Čím vyšších teplotních rozdílů potřebujete dosáhnout, tím výkonnější zařízení musíte pořídit. To znamená, že účinnější modely najdou uplatnění v domácnostech s radiátory, kde je potřeba získat vyšší výstupní teplotu, a také v chladnějších oblastech. Naopak v zateplených novostavbách s podlahovým vytápěním dostačuje nižší účinnost. Aby bylo možné nadimenzovat správný výkon tepelného čerpadla, je potřeba znát tzv. tepelnou ztrátu objektu.

Jaká je návratnost investice do tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo má životnost v průměru 15 až 20 let. Finanční návratnosti dosahuje obvykle během 5–6 let v případě přechodu z vytápění elektřinou, přičemž dokáže ušetřit až dvě třetiny nákladů. Díky dotaci Nová zelená úsporám můžete získat příspěvek od státu na výměnu elektrického vytápění za tepelné čerpadlo vzduch voda až 75 tisíc korun (v kombinaci se zateplením) nebo až 60 tisíc korun (bez zateplení).

Zkušenost s tepelným čerpadlem: investice, která se rychle vrátí

Nechte si zpracovat více cenových nabídek

Tepelné čerpadlo je velkou investicí na několik let, proto není dobré spoléhat na nabídku jedné firmy. Na první pohled řádově nižší ceníková cena může vyústit v dražší investici. Dodavatelé méně kvalitních tepelných čerpadel se totiž často snaží nalákat zákazníky velmi nízkou cenou. K pořizovací ceně zařízení si však budete muset připočítat množství dalších nutných komponent (elektrokotel, čerpadla apod.), která výslednou částku navýší o desítky tisíc korun. V případě kvalitních dodavatelů jsou všechny tyto komponenty součástí ceny zařízení. Navíc levnější modely mívají vyšší spotřebu elektřiny, a tím se navyšují jejich provozní náklady. 

Proto si nechte zpracovat nabídku u několika firem a porovnejte si výsledné ceny. Vždy si zkontrolujte, zda jsou následující položky součástí kalkulace:

Na cenu proto musíte nahlížet opravdu komplexně. Podívejte se, jak se výsledná suma může lišit od základní ceny uvedené v ceníku:

  Tepelné čerpadlo A Tepelné čerpadlo B
základní cena v ceníku 180 000 Kč 80 000 Kč
elektrokotel v ceně 1 400 Kč
oběhová čerpadla v ceně 17 300 Kč
ovládání, jističe, čidla a další příslušenství v ceně 22 900 Kč
oběhové čerpadlo pro zásobník TUV, bojler není nutné 10 600 Kč
akumulační nádrž není nutné 11 100 Kč
napojení a montáž komponent hotovo od výroby 7 500 Kč
nerezový zásobník teplé vody 25 000 Kč 25 900 Kč
prodloužená záruka v ceně 9 300 Kč
celková cena 205 000 Kč 186 000 Kč

Přibližné hodnoty, informace čerpány z webu Abeceda čerpadel

Při výběru tepelného čerpadla si nechte udělat návrh od více firem, doporučuje odborník

Vybírat jen podle ceny se nemusí vyplatit

Nejnižší cena by však neměla být při výběru jediným vodítkem. Vybírejte z nabídek pouze prověřených dodavatelů. Při výběru vám pomůže Evropská značka kvality Q (Q LABEL), kterou vydává Asociace pro využití tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla s touto značkou naleznete zde. Tu tepelné čerpadlo získá pouze v případě, že prošlo akreditovaným testováním, takže si můžete být jisti, že jsou dodavatelem udávané parametry pravdivé.