Elektromobilita

Hodnota Tesly padá, nový model Y nepomohl

Tesla ztrácí lesk a akcie firmy padají. Elon Musk má řešení: oznámení nového modelu Y a získání celosvětové pozornosti.

Hodnota Tesly padá, nový model Y nepomohl
Hodnota Tesly padá, nový model Y nepomohl

Již 14. března odhalí Tesla svůj nový elektromobil Tesla Model Y, oznámil Elon Musk na Twitteru. Podle informací by elektrický crossover měl nabídnout o 10 procent více místa, jeho cena bude ale také o desetinu vyšší. Výroba by se měla naplno rozběhnout v tomto či spíše příštím roce. Elektromobil by měl také pomoci Tesle dosáhnout cílové produkce čítající milion elektromobilů ročně.

Oznámení Muska přichází potom, co akcie společnosti v pátek spadly téměř o 8 procent na méně než 300 dolarů za kus. Investoři totiž mají stále větší obavy, že Tesla ztrácí svůj lesk inovativní automobilky, která mění svět.

Musk však obavy akcionářů oznámením nového modelu nerozptýlil. Akcie propadly v pondělí o další téměř 3 procenta v situaci, kdy největší americké indexy rostou z důvodu spekulací, že Spojené státy uzavřou obchodní dohodu s Čínou. 

Na model Y se podíval také technologický odborník Jon Rettinger. Podívejte se, co všechno kritizuje (video je v anglickém jazyce)

 

Řada investorů si ale stěžuje na to, že to není tak dávno, co Tesla měla obrovské problémy s výrobou Modelu 3. Nejen odborníci, ale i samotní zákazníci si stěžovali na špatnou kvalitu vozů. Automobilka navíc nestíhá a nejspíše i nebude nadále stíhat uspokojovat poptávku.

Výroba nového elektromobilu, který nebude mít stejný základ jako Model 3, může nejen zpomalit, ale také zdražit celkovou výrobu. Vzhledem ke stále neuspokojivým finančním ukazatelům společnosti (nízký zisk vzhledem k objemu tržeb) je pochopitelné, že se zvyšuje nervozita. Na americkém trhu se začínají pomalu objevovat také i dostupnější alternativy. Čtěte také: Elektromobil Solo dobývá Ameriku, sází na dostupnost

Jak šel čas s automobilkou Tesla