Domácnost

Topení plynem a elektřinou 2022: Co je výhodnější?

Topná sezóna je v plném proudu, a tak se nabízí otázka, kdo bude muset v té letošní sáhnout hlouběji do peněženky. Ti, co vytápí dům plynem, nebo elektřinou? Podívejte se na srovnání, zda je výhodnější topit plynem nebo elektřinou.

Topení plynem a elektřinou 2022: Co je výhodnější?
Topení plynem a elektřinou 2022: Co je výhodnější?

Ceny energií v roce 2022 rostou

Nejdříve si pojďme srovnat aktuální ceny energií pro rok 2022. Ceny elektřiny i plynu se v posledním roce výrazně zvýšily a vypadá to, že éra levných energií končí. Na to má vliv celá řada faktorů.

V první řadě způsobuje růst cen zvyšující se poptávka po energiích po ukončení lockdownů v souvislosti s pandemií covid-19. Dále se do cen promítá přechod na obnovitelné zdroje energie. Kvůli tlaku na snižování CO2 rostou ceny emisních povolenek, což má vliv zejména na cenu elektřiny v zemích, které vyrábějí velkou část z uhlí. To je případ České republiky i Německa, s nímž jsme úzce provázaní.

Zjistěte, kolik ušetříte změnou dodavatele

Cenu plynu ovlivňuje nejen rostoucí poptávka, ale také jeho nižší nabídka na evropském trhu kvůli komplikacím se zprovozněním plynovodu Nord Stream 2. Navíc plyn je vnímaný jako jedno z paliv, které by mohlo překlenout mezeru mezi špinavým uhlím a čistou energií z větrných nebo fotovoltaických elektráren. Další růst cen plynu se očekává po kompletní odstávce jaderných elektráren v Německu v roce 2022, protože plynové elektrárny představují nejpřijatelnější alternativu. To, že se z drahého zemního plynu vyrábí elektřina, má také vliv na její cenu na burze. Cenu totiž ovlivňuje nejdražší zdroj, z nějž se právě elektrická energie produkuje.

Ceny plynu 2022: Bude vytápění luxusem?

Každá kilowatthodina zemního plynu se dlouhodobě obchoduje levněji než elektřina. Nicméně v loňském roce ceny plynu vzrostly ještě rychleji, než tomu bylo u elektřiny.

Elektřina zdražila téměř na dvojnásobek

Výrazného zdražení se domácnosti dočkaly v závěru loňského roku. Momentální cena elektrické energie se pohybuje mezi 7–9 Kč za 1 kWh u distribuční sazby D02d. Tuto sazbu využívá většina domácností v České republice, kterým neslouží elektřina k ohřevu vody ani vytápění. Pro vytápění je možné využívat výhodnější sazbu, kde se rozlišuje nízký a vysoký tarif. Ještě však záleží na konkrétním způsobu vytápění.

Ušetřete na vytápění maximum.

Příjemné teplo si doma elektřinou můžete zajistit několika způsoby. Buď přímotopem nebo akumulačním kotlem, ale cena elektřiny vás bude zajímat i v případě tepelného čerpadla. Pro sazby využívané při vytápění elektřinou, nejčastěji D57d nebo D26d, cena osciluje mezi vysokým a nízkým tarifem kolem 5–6 Kč/kWh.

Kolik stojí elektřina pro vytápění domácnosti?

Pokud vezmeme v úvahu běžný rodinný dům se čtyřčlennou domácností, plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 7 kW, dostaneme se na následující čísla. Při vytápění elektřinou akumulačními kamny roční náklady na vytápění dosahují 53 tisíc korun. Při využití přímotopu můžeme počítat s ročními náklady přibližně 44 tisíc korun.

Při instalaci tepelného čerpadla je spotřeba nízká, představuje asi 15 tisíc korun ročně za vytápění. Na druhou stranu musíme vzít v úvahu vysokou pořizovací cenu tepelného čerpadla, které se musí každý rok v nákladech rozpustit.

Šest tipů pro správné a úsporné vytápění

Vytápění plynem je levnější, ale…

V současné době stojí 1 kWh zemního plynu kolem 2,50 Kč. Vytápění plynem u srovnatelného domu vyjde ročně asi na 27 000 Kč, pokud uvažujeme využití kondenzačního kotle. Ten má vyšší účinnost než klasický plynový kotel a díky tomu ušetříte i spotřebu plynu. Je však nutné brát v úvahu vyšší pořizovací náklady. Ve srovnání s elektrickými zdroji je plynový kotel také náročnější na údržbu. Přesto zůstává většinou vytápění plynem výhodnější.

Mezi další výhody vytápění plynem v porovnání s elektřinou je ekologický provoz. Vzhledem k tomu, že téměř polovina elektřiny v Česku pochází z uhlí, nelze vytápění elektrickou energií považovat za příliš zelený zdroj. To je kromě nižších nákladů další plus pro plyn.

Zásadní nevýhodou zůstává, že vytápění plynem není dostupné všude. Pokud nemáte plynovou přípojku, její vybudování na vlastní náklady by bylo velmi drahé.

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě v r. 2022

 

Vytápění

Příprava teplé vody

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

27 237 Kč

11 074 Kč

23 384 Kč

6 480 Kč

10 260 Kč

78 435 Kč

Elektrická akumulační kamna

53 485 Kč

21 746 Kč

18 355 Kč

6 696 Kč

8 490 Kč

108 772 Kč

Elektrický přímotop

44 309 Kč

21 194 Kč

17 760 Kč

6 288 Kč

3 350 Kč

92 901 Kč

Tepelné čerpadlo

15 638 Kč

6 358 Kč

17 760 Kč

6 288 Kč

16 493 Kč

62 537 Kč

Tabulka: Výpočet TZB-info.cz pro rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 4členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz. 30. 1. 2022

Kdy je vytápění elektřinou výhodnější

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že zemní plyn je vždy levnější variantou, není tomu tak. Záleží rovněž na tepelných ztrátách objektu. Topit plynem se nevyplatí u pasivních domů s velmi nízkou roční spotřebou. V tom případě by byla návratnost plynového kotle tak dlouhá, že se vyplatí topit spíše elektřinou.

Zcela opačný případ jsou nezateplené rodinné domy s vysokou spotřebou, tam majitelé rozdíly v ceně za 1 kWh mezi plynem a elektřinou pocítí opravdu citelně.

U obou způsobů vytápění můžete ušetřit změnou dodavatele

Ať už budete topit v roce 2022 plynem nebo elektřinou, můžete ušetřit změnou dodavatele. Vzhledem k nestálé situaci na energetických burzách vsaďte na větší a solidní firmy. Nabídky si můžete srovnat jednoduše pomocí online kalkulačky.

Jak jednoduše najít nejlepšího dodavatele? Vyzkoušejte naši kalkulačku! To mě zajímá

Odborníci očekávají, že ke snižování cen by mohlo dojít na jaře či v létě roku 2022. To by mohla být dobrá příležitost k fixaci cen. Nicméně nelze předpokládat, že se ceny vrátí na úroveň ze začátku roku 2021.