Elektromobilita

Česko spoléhá na Škodovku, ale běžné vozy vystřídají auta bez řidičů. Co uděláme pak?

Jsou Češi připraveni na nástup Třetí průmyslové revoluce, nebo hrozí, že nám ujede vlak, který pohání nové objevy a vynálezy? Ptali jsme se odborníka na nanotechnologie, Jiřího Kůse. Pověděl nám, kde vidí hlavní chyby ve vládní energetické politice, ale zamýšlel se i nad tím, jestli díky neuvěřitelnému množství informací na internetu hloupneme, nebo se toho naopak dovíme víc.

Česko spoléhá na Škodovku, ale běžné vozy vystřídají auta bez řidičů. Co uděláme pak?
Česko spoléhá na Škodovku, ale běžné vozy vystřídají auta bez řidičů. Co uděláme pak?

V poslední části rozhovoru na pokračování o silných otřesech, které nás čekají kvůli nástupu nových technologií, jsme se zaměřili na hrozby i příležitosti, jež Třetí průmyslová revoluce přinese do české kotliny i zbytku světa.

Nemůže znamenat přenechání mnoha činností strojům ztrátu některých schopností lidí? Jinými slovy, že zhloupneme, protože nebude třeba, abychom si tolik pamatovali atd.?

Třeba si vezměme internet. Díky jeho používání hloupneme, nebo se toho dovíme víc? Odpověď na tuto otázku zůstává otevřená. Podle mě přístup k neskutečnému množství informací vede naopak k větší kreativitě lidí. Podívejte se, od doby, co funguje síť a sdílení fotek, toho lidé strašně moc vymysleli. Padl monopol masových médií i oficiálních umělců a nahradila je obrovská kreativita mnoha lidí.

Jakou reakci na příchod změny můžeme čekat od států, které mají svou ekonomiku postavenou na vývozu elitních zdrojů (např. ruský plyn a ropa)?

Elitní zdroje

Patří sem například suroviny jako uhlí a ropa, jejichž výskyt je geograficky omezený. To znamená, že někdo je má, a jiný nemá. Proto jim říkáme elitní. Naopak neelitní zdroje jsou dostupné pro všechny (např. slunce jako obnovitelný zdroje energie).

Svět je v neklidu, něco se děje. Propojení do sítě umožňuje třeba i rychlejší šíření extremistických myšlenek. Důležité je pochopit, že se změnou, která probíhá, se nedá nic dělat. Nikdo ji nemá sílu zastavit. Rusko se proto ocitá na konci cesty a musí přemýšlet nad přeměnou.

A jak si vede Česká republika?

Sázíme hodně na automobily. Spoléháme na Škodovku a další automobilové firmy, ale éra prodeje aut končí. V nové době pokulhává i oblíbené měřítko rozvoje pomocí HDP. Díky 3D tiskárnám si vyrobíme všechno s nulovými mezními náklady, takže HDP může klesat, i když se budeme mít lépe.

Když se vrátím k dodavatelům energií, ti si musí uvědomit, že na prodeji energií za chvíli už nic nevydělají a mohou se zaměřit se třeba na poskytnutí hypotéky na solární panely. Dodavatelé v té podobě, jaké je známe dnes, de facto skončili. Taky je nesmysl stavět tady další elektrárny a prolamovat stanovené těžební limity.

Vy sám máte doma nějaké prostředky k vlastní výrobě energie?

Ve svém malém domku mám tepelné čerpadlo a solární panely, které vytvoří dostatek energie na pokrytí spotřeby. Co nespotřebuji, posílám do sítě. Doma jsme spočetli, že za 3 roky, co používáme solární panely, platíme asi o 25 % méně na účtech za energie.

Co si myslíte o vládní strategii v oblasti energií?

Když si čtu plán naší energetické politiky, je to téměř k pláči. Lidé, kteří ji tvoří, uvízli hluboko ve starém myšlení příznačném pro 2. průmyslovou revoluci. Budoucnost není v jaderné energii ale v decentralizaci a obnovitelných zdrojích.

V decentralizované síti, kde energii vyrábí každá budova, jsou i mnohem menší požadavky na přenášený výkon v síti. Naši politici by se měli více inspirovat současnou německou energetickou koncepcí decentralizované energetiky.

Jak byste charakterizoval člověka žijícího ve světě po druhé průmyslové revoluci a pak také po třetí?

Začnu s člověkem třetí revoluce. Vidím ho jako kreativního, více svobodného člověka a také jako někoho, kdo rád sdílí věci i nápady.

V myšlení druhé revoluce ještě jednou nohou vězíme, takže se to týká i nás. Vzorový člověk druhé revoluce je někde zaměstnaný, záleží mu na soukromém majetku a jeho soukromém životě. Nerad sdílí a potřebuje věci vlastnit, mít lepší auto než soused, mít svůj domek a chatu.

Jaké věci, které teď běžně používáme, budou v blízké budoucnosti považovány za zastaralé?

K velké revoluci dojde v dopravě. Pro naše vnuky bude těžké pochopit, že jsme žili v době, kdy lidé ještě řídili auta. Budou si říkat: „Proč to dělali?“

Kdy tipujete, že po českých silnicích budou jezdit autonomní auta?

Odhady hovoří o horizontu 20 let.

Anketa

Kdo si také myslí, že za 20 let budou autonomní elektromobily bez řidičů běžnou součástí našich životů?
 

Už jsme naťukli hrozby přechodové doby. Jaké vidíte díky 3. průmyslové revoluci příležitosti?

Změna je velká šance pro růst. Budou se dělat energetické audity domů, montovat zařízení pro získávání energie z obnovitelných zdrojů, budovat chytré silnice se spoustou čidel pro autonomní dopravu atd. Takže spousta práce a zakázek například pro stavební, elektroinstalační nebo IT firmy. I Češi mohou přicházející změnu využít a nastoupit do rozjíždějícího se vlaku mezi prvními, jinak nám totiž ujede a staneme se světovou periferií.

Můžeme se snažit, abychom byli například jednou z prvních zemí v Evropě, kde se autonomní auta dostanou do zákonů. Podpoříme přebudování rozvodných sítí na chytré sítě. Můžeme podporovat obory (informatika, nanotechnologie aj.), které budou motorem Třetí průmyslové revoluce. V opačném případě se staneme jen zemí, kam lidé přijedou, aby viděli Karlštejn. Můžeme zkrátka svou příležitost promarnit a zůstat jen ve vleku za ostatními národy, co nastoupí do toho vlaku poháněného novými technologiemi mnohem dřív.

Jak se v současnosti daří českým firmám, které využívají nanotechnologie? Chci vědět víc