Vše o elektřině

Vánoční světla v Čechách: Kolik stojí Liberec, Hradec Králové a jiná města?

Jsou rozzářené vánoční stromky na náměstích českých obcí žrouti elektřiny nebo nad jejich spotřebou energie můžeme mávnout rukou? Kolik stojí vánoční výzdoba českých měst i kolik kWh se během adventu prosvítí, jsme zjišťovali v pěti krajských městech v Čechách. Na vánoční osvětlení jsme si posvítili v Českých Budějovicích, Liberci, Pardubicích, Karlových Varech i v Hradci Králové.

Vánoční světla v Čechách: Kolik stojí Liberec, Hradec Králové a jiná města?
Vánoční světla v Čechách: Kolik stojí Liberec, Hradec Králové a jiná města?

Kolik stojí kouzlo Vánoc v podobě třpytivého osvětlení ve vašich ulicích? Vánoční výzdoba žádnou obrovskou díru do rozpočtu českých měst nevypálí. U krajských měst se pohybuje v rozmezí 200 až 500 tisíc korun. Z toho účty za elektřinu pro světelnou výzdobu tvoří okrajové položky. Například v Liberci letošní dekorace vánočních světel bude stát necelých 200 tisíc Kč, ale na odběr elektrické energie připadne pouze částka 2,5 tisíce korun. Většinu financí spolkne nákup nových ozdob a montáž vánočních světel na lampy pouličního osvětlení a další místa. Liberec se spoléhá výhradně na LED světelné zdroje.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

V Českých Budějovicích celkem za světelnou výzdobu utratí asi 180 tisíc. V Pardubicích se náklady na celou vánoční výzdobu v posledních letech pohybují přibližně do 500 tisíc Kč. Kolem 400 tisíc zaplatí v Hradci Králové. V Karlových Varech za samotnou instalaci a demontáž světelných prvků dají 200 tisíc Kč.

Jakou předpokládáte, že bude mít letošní světelná vánoční výzdoba vašeho města spotřebu elektřiny?

Hradec Králové:  Předpokládaná spotřeba elektrické energie je cca. 98 kWh. Denní spotřeba vánočního osvětlení na stromku je 8 kW při 12 hodin svícení.

Karlovy Vary:  Náklady na osvětlení pro vánoční výzdobu činí cca 70 tisíc korun (strom – příkon 6 kW – náklady 400 Kč bez DPH za 1 den, ostatní vánoční výzdoba - příkon 35 kW – náklady 1 300 Kč bez DPH za 1 den).

Liberec:  Za přibližně 1 000 hodin svícení hlavního vánočního stromku zaplatíme 2 000 tisíce Kč. Další vánoční výzdoba bude osvětlená po dobu 675 hodin, což bude stát za celé adventní období 500 Kč za odběr elektrické energie. Příkon hlavního vánočního stromku činí 1,35 kW.

Průměrná česká domácnost za rok odebere 2 200 kWh. Vánoční světla v Hradci Králové během adventu tedy spotřebují stejně elektrické energie jako běžná domácnost za půl měsíce. Uvedených 98 kWh totiž standardní česká domácnost odebere zhruba za 16 dní. Podle příkonu vánoční stromky "nesežerou" více energie než bežné domácí spotřebiče.

Měnila se v posledních letech nějak spotřeba elektřiny pro světelnou vánoční výzdobu vašeho města? Můžete popsat příčinu této změny?

Pardubice:  Nové pojetí vánoční výzdoby bylo realizováno v roce 2009. Světelná výzdoba byla modernizována tak, že soubor klasických žárovek nahradily úsporné LED diody, které znamenají úsporu proti klasickým žárovkám o téměř 50 %. Pozitivně lze hodnotit i životnost materiálu, která je téměř pětinásobná proti klasickým žárovkám a také šetrná k životnímu prostředí. Impuls k výměně světelných zdrojů byl mimo jiné reakcí na opatření EU, která požaduje snížení spotřeby elektrické energie využitím úsporných světelných zdrojů.

Hradec Králové:  Elektrická energie je poptávaná našim zřizovatelem formou burzy, cena je skoro shodná.

Karlovy Vary:  V letošním roce nepatrně vzroste, což je dáno tím, že byly doplněny nové prvky na vánoční strom (krápníky a koule).

Vánoční výzdoba v číslech

Hradec Králové: světelné motivy 138 ks, žárovkové řetězy 5300 světelných bodů, ledkové řetězy 20 000 led diod, 20 ks zábleskových žárovek a 15 ks padajících rampouchů, a dále na řezaných stromech na Velkém a Masarykově náměstí a nám. 28.října je instalována denní výzdoba v podobě barevných koulí. Vánoční strom: 1 ks vánoční hvězdy na špici stromu, 15 ks světelných padajících rampouchů a 20 ks zábleskových žárovek.

České Budějovice:  85 ks vánočních dekorů na sloupy veřejného osvětlení + sada osvětlení vánočního stromu na náměstí před radnicí

Liberec: cca. 1200 LED zdrojů, 78 ks komet, hvězdic a vloček, LED řetězy a zábleskový pás

Pardubice:  6 tisíc LED diod na hlavním vánočním stromě na Pernštýnském náměstí + cca 42 vánočních motivů umístěných převážně na sloupech veřejného osvětlení.

Karlovy Vary:  Světelné řetězy na vánočním stromě a girlandy a ozdobné světelné prvky s různými motivy (vřídlo, komety, vločky, hvězdy apod.) umístěné na lampách veřejného osvětlení. Jedná se o 300 světelných prvků.