Technologie

Chcete se vylepšit? Zkuste robotickou dvojruku vyrobenou v 3D tiskárně

Lidé od nepaměti touží po zvláštních schopnostech, které by jim umožnily překonat hranice dané mentálními či fyzickými limity. Futuristický projekt společnosti Youbionic přichází s vizí rozšiřování lidského potenciálu pomocí nástavby lidského těla. Proč mít jen dvě ruce, když se čtyřmi toho můžete zvládnout mnohem více?

Chcete se vylepšit? Zkuste robotickou dvojruku vyrobenou v 3D tiskárně
Chcete se vylepšit? Zkuste robotickou dvojruku vyrobenou v 3D tiskárně

Úvodní fotografie: Youbionic.com

Některé průkopnické společnosti se pomocí nejnovějších technologií snaží posílit lidské smysly nebo podpořit specifické mozkové funkce. 

Youbionic, společnost se sídlem v Itálii založená v roce 2014, to vidí jinak a vydává se cestou „vylepšování“ lidského těla, což za současného technologického vývoje považují za nevyhnutelné. Stroje se prý již v blízké budoucnosti stanou dokonce nedílnou součástí našeho těla.

Kromě jiného společnost vyvinula intuitivní systém biomimických svalových senzorů, které bionická dvojruka využívá. Vynález úspěšně prošel zkušebními testy a menší množství bylo již na jaře nabídnuto do prodeje. V současnosti jsou všechny dvojruce vyprodány a zakoupit si můžete jen soubory pro vytištění komponentů na 3D tiskárně.

Kyborgové mezi námi: Vnímají severní magnetický pól, UV záření nebo wi-fi sítě

K čemu je dvojruka dobrá a jak funguje?

Ruce navíc se prý budou hodit při řadě každodenních úkonů. Třeba psaní na klávesnici „všemi dvaceti“ ušetří spoustu času, pomocná ruka se bude hodit i při úklidu a vaření. Tvůrci vidí potenciál dvojruky také v oblasti volnočasových aktivit, čekají zlepšení výkonnosti při sportu nebo hře na hudební nástroje.

Myslíte si, že nejde hrát hudbu na barvy? Přesvědčte se, že ano To mi vrtá hlavou. Chci vědět víc!

robotická ruka od Youbionic

Dvojruka je řízena prostřednictvím svalových kontrakcí stejně jako opravdová ruka a má být schopná provádět základní i složité pohyby. O řízení bionické dvojruky se postarají prsty, dva vždy pro každou umělou ruku.

Extra končetiny si budeme tisknout doma na 3D tiskárně

V Youbionic sázejí na rychlý rozmach 3D tiskáren, které bude mít údajně brzy doma prakticky každý.

Chcete Lego panáčka s vlastní tváří? Zkuste 3D tisk, říká zakladatel dílny MakersLab

Poté, co obdržíte soubory s komponenty k tisku, ještě budete mít možnost pomocí softwaru celou dvojruku modifikovat podle svých představ - zmenšit, zvětšit, podepsat si ji nebo přidat jakékoli vylepšení pro nějaký nový speciální pohyb či způsob úchopu.

Můžete držet zároveň čtyři piva místo dvou

I takto komentují zahraniční média ambiciózní vynález. Na představu zářivé budoucnosti plnou zlepšováků, které nám pomohou usnadnit život a rozšířit možnosti, však rychle padá stín, když si uvědomíme potenciál tohoto vynálezu pro zneužití k vojenským účelům.

Na utrácení za robotické hnáty vás moc neužije? Neutrácejte zbytečně ani za energie.