Elektromobilita

Auto Tesla odhalilo vandalku, zloděje i prolhaného politika díky novému Sentry módu

V únoru představila automobilka Tesla dvě nové funkce softwaru Enhanced Autopilot, který řídí jejich elektromobily. Hlídací režim (Sentry mode) hned začal konkurovat Simirovi z Kobry 11. Za pár týdnů od zavedení usvědčil z trestného činu vandalku, zloděje a dokonce i amerického politika, který půjčeným Cadillacem vrazil do zaparkované Tesly a v tichosti ujel. Hlídací režim vše natočil na video.

Auto Tesla odhalilo vandalku, zloděje i prolhaného politika díky novému Sentry módu
Auto Tesla odhalilo vandalku, zloděje i prolhaného politika díky novému Sentry módu

Úvodní fotografie: Tesla Model 3. Foto: Tesla Inc.

Podle federálních úřadů se o krádež automobilu pokusí zločinci ve Spojených státech každých 40 sekund. V České republice dojde ke kriminální činnosti související s vozidly 2,45krát do hodiny. Patří sem krádeže aut, motorek, součástek z vozidel i věcí uschovaných ve vozech.

Statistika Policie ČR: 10 krádeží aut za den

Pokud jde pouze o krádeže automobilů, každý den se jich v roce 2017 v Česku odehrálo téměř 10. Kupodivu jde o rekordně nízké číslo. V roce 2014 se pachatelé pokoušeli o 24 krádeží za den a v roce 2010 dokonce 34 denně. Před elektromobily Tesla budou ale zloději aut uhánět na míle daleko, jen co je zahlédnou na silnici. Hlídací režim (Sentry mode) jim nejspíš hodně rychle začne nahánět strach.

Převálcují konkurenční automobilky Teslu? Studie předpovídá její pád z výsluní do pár let

Sentry mode Modelu 3 hraje zločincům Bacha

Od února při aktualizaci softwaru Enhanced Autopilot získávají vozy Tesla Model 3 hlídací režim (Sentry mode) a psí režim (Dog mode). Po aktivaci psího režimu auto reguluje vhodnou teplotu pro domácí mazlíčky nebo i děti, které zanechá řidič samotné v zamčeném autě. Teplota se objevuje také na velké obrazovce uvnitř vozu, aby byli v klidu i kolemjdoucí.

Tesla Model 3 a mobilní aplikace

Hlídací režim využívá 6 kamer v elektromobilu, které se aktivují v případě, že se nějaký objekt (člověk i auto) přiblíží do těsné blízkosti vozu (např. když se někdo opře o kapotu) a začíná se nahrávat záznam na kamery.

Anketa

Z jakého trestného činu se podařilo usvědčit pachatele díky informacím z chytrého náramku Fitbit?

Pokud je detekována větší hrozba, třeba rozbití okénka, spouští se hlasitý alarm v podobě skladby Tokáta a fuga od Sebastiana Bacha, rozsvítí se interiérová světla, aby se osvětlilo okolí vozu včetně pachatele a současně je všechno nahráváno na kamery. Majitel vozu dostane v mobilní aplikaci varování a může si stáhnout 10minutový záznam z kamer před detekcí hrozby. Hlídací režim později dostanou také vozy Tesla Model X a Model S vyrobené od srpna 2017.

Auta Tesla na stopě zločinu

Instalace hlídacího režimu přinesla ovoce v podobě usvědčení pachatelů už čtyřem majitelům elektromobilů Tesla. V prvním případě kamery zachytily ženu, jež parkovala vedle elektroauta, a patrně čistě ze zlomyslné závisti poškrábala klíčem černý lak na Modelu 3. Díky záznamu policie pachatelku rychle vypátrala a obvinila z vandalismu.

Jezdím v počítači na kolech, říká jediný český taxikář s vlastní Teslou

Podobně se vyvíjel i příběh, kdy řidič Tesly našel promáčknutou karosérii auta, když parkoval v blízkosti staveniště. Dělníci o ničem nevěděli a ničeho si nevšimli, ale záznam z kamer jasně ukázal, že do zaparkovaného auta narazil kamion dovážející materiál na stavbu. Bez Sentry módu by majitel poškozené Tesly zůstal bez důkazů a škodu způsobenou někým jiným by musel zaplatit z vlastní kapsy.

Další případ, kdy se zloděj snažil vloupat do Tesly, ale nepochodil a ještě se stal hvězdou internetu, mluví díky pořízené nahrávce sám za sebe.

Zkorumpovaný soudce pohřbil svou politickou kariéru na parkovišti

Willie Singletary narazil do zaparkovaného Modelu 3, když vyjížděl v Cadillacu Escalade z parkoviště. Nárazu i poškození cizího vozu si evidentně všiml, ale protože se zdálo, že nikdo další se nedívá, v tichosti se vytratil. Sentry mode ale muže přistihl při činu. Jeho identifikace podle záznamu proběhla bleskově, jelikož šlo o kandidáta do místní radnice ve Filadelfii. Majitel Tesly měl tedy hned po ruce fotografii i kontaktní informace politika.

Singletary už má s policejním výslechem své zkušenosti. V roce 2015 byl totiž odsouzen za křivou výpověď k 20 měsíců ve vězení. Lhal totiž vyšetřovatelům FBI, když se provalilo, že čtveřice soudců Dopravního soudu ve Filadelfii rozhodovala ve prospěch svých známých a politických příznivců ve věcech dopravních přestupků. Singletary byl jedním ze čtyř zkorumpovaných soudců, kvůli kterým Dopravní soud nakonec zrušili.

Bývalý dopravní soudce Singletary si trest sice odseděl a pak si navzdory odporu vybojoval místo na kandidátce, ale jeho šance na zvolení po srážce s Teslou vypadají hodně bledě.

Kde si řidiči elektromobilů mohou u nás a na Slovensku nabít svůj vůz? Ukázat nabíjecí stanice na mapě!