Elektromobilita

Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska

Věděli jste, že po silnicích v Nizozemí se prohání vytuněný černý Tesla Model S a slouží jako pohřební vůz? Nebo, že elektromobily od Tesly podporuje kromě spousty hollywoodských hvězd také běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, ale naopak v automobilovém pořadu Top Gear si udělal elektromobil Tesla z ostudy kabát? Mrkněte se na perličky ze života elektroaut průkopnické automobilky Tesla Motors.

Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska
Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska

Úvodní fotografie: Tesla Motors

Než se vrhneme na zajímavosti kolem elektromobilů od Tesly, krátce si zrekapitulujeme , kdo do elektrické rodiny Elona Muska vlastně patří. 

První elektrické žihadlo Tesla Motors vyrazilo na silnice v roce 2008. Supersportu Tesla Roadster se za následující 4 roky prodalo necelých 2 500 kusů. V letech 2012, 2015 a 2017 se rodinka na čtyřech kolech rozrostla o Tesla Model S, X a 3.

Tesla Model S při západu slunce

V příštích 3 letech čekají v Tesla Motors dva nové přírůstky

Za dva roky očekává pyšný tatínek Elon „narození“ pořádného macka, elektrického kamionu Tesla Semi a v roce 2020 přivítá do rodiny i nový Tesla Roadster.

„Rockstar“ elektromobility ukázala novou Teslu Roadster i elektrický kamion Tesla Semi

Tedy pokud výrobní linky Tesly překonají „porodní bolesti“, které automobilku sužují nyní při výrobě Tesla Modelu 3. Výrobní tempo prvního elektromobilu pro masy od Tesly totiž podstatně zaostává za původními plány.

1) Tesle dávají palec nahoru filmové hvězdy i diktátoři

Své drahocenné pozadí si v Tesle vozí nejeden známý ksicht ze showbyznysu. Z celé řady jmen můžeme vypíchnout třeba režiséra Stevena Spielberga, herce Willa Smitha, Matta Damona i Leonarda DiCapria, herečku Cameron Diaz nebo zpěvačky Shakiru a Katy Perry.

Co na jízdu v elektromobilech říkají čeští řidiči? Na zážitky a zkušenosti jsme se ptali 10 To mě fakt zajímá!

Ekologicky přátelské aktivity jako jízda v elektromobilu jsou trendy, a proto se jimi hvězdy stříbrného plátna rády chlubí. Nicméně auta Tesla si získaly i srdce posledního diktátora v Evropě, běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Řídit elektromobil je hra. Při jízdě přemýšlíte úplně jinak, říká prodejce

Letos dostal Lukašenko možnost projet se v Tesla Modelu S. Tento zážitek se mu zalíbil natolik, že popohnal běloruské automobilky k rychlému přechodu na elektrický pohon a prohlásil, že v elektromobilech leží budoucnost.

2) V Tesla Modelu X i S přežijete útok biologickými zbraněmi

Pokud se vás straší nejeden katastrofický scénář, kdy se biologické zbraně dostanou do rukou pomateného šílence, (zdravíme jednoho Kima do Severní Koreje), možná vás uklidní nákup elektrického SUV Tesla Modelu X.

Anketa

Víte, které země si syslí jaderné zbraně?

Uvnitř elektromobilu lze totiž aktivovat režim ochrany proti biologickým rizikům (biohazard defense mode), který čistí uvnitř vozu vzduch a zároveň dokáže v kabině vytvořit neprostupnou vzduchovou „bublinu“, takže při biologickém útoku zůstanou řidiči a spolujezdci v Tesle v suchu a naživu.

Tesla Model X: Nejbezpečnější elektrické SUV vás ochrání i před biologickými zbraněmi

Nicméně i samotná funkce čistění vzduchu vám může významně prodloužit život, zejména pokud často projíždíte znečištěnými aglomeracemi jako třeba Peking (zdravíme všechny na Severní Moravě). Kromě Modelu X je tato funkce také přidávána do nových vozů Tesla Model S, které se začaly vyrábět v průběhu roku 2016.

ochrana díky biohazard defense mode u Tesla Modelů X

3) Poslední jízda ve velkém stylu v pohřebním voze od Tesly

Nechcete po smrti přidělávat svým blízkým starosti, ani jim zamořovat vzduch výfukovými zplodinami při vaší poslední cestě s konečnou zastávkou? U nizozemské pohřební služby Van den Lans & Busscher vám toto poslední přání rádi splní.

Po tichém obřadu dojede rakev s nebožtíkem bezemisní tichou jízdou na místo posledního spočinutí. Pohřebnická firma totiž nechala vytunit černý Model S. Společnost Remetz Cars protáhla a upravila zadní část elektromobilu, takže sem pohodlně umístíte rakev se zesnulým.

4) Obr Shaquille O´Neal se v Tesle pohodlně nevyspí, vy ale ano

Možná už jste zachytili informaci, že přespání v Tesle občas nabízejí někteří majitelé elektroaut od Elona Muska přes platformu na sdílení ubytování jako AirBnB. Nocleh v Tesle je často inzerován jako nejrychlejší hotelový pokoj v nabídce. Kvůli menší prostorovým nárokům na motor se po sklopení sedaček objeví v elektromobilu pohodlné místo na spaní.

Do takového Modelu 3 se komfortně natáhne i dlouhán s výškou 206 cm. I průměrně vysoký hráč NBA by tedy neměl mít s přespáním v Tesle problém. Průměrná výška špičkových amerických basketbalistů dosahuje 200 cm.

Shaquille O´Neal ale bude muset místo v elektroautě Tesla kempovat spíš ve velkém stanu. Známý americký basketbalista totiž měří 216 cm. Průměrně vysoký Čech (180 cm) nebo průměrně vysoká Češka (168 cm) tak mohou komfortně využít kempování v Tesle. Mezi některými majiteli Tesel jde o oblíbenou aktivitu. Na webu Tesly si pak vyměňují tipy, jak svého miláčka na 4 kolech nejlépe upravit do „kempovacího režimu“.

5) S Teslou se dá investovat i jinak než jen do akcií Tesla Motors

Nemáte dostatek financí na pořízení elektromobilu Tesla? Kalifornský manželský pár se nacházel ve stejné situaci, ale vybruslil z ní s grácií a s Modelem S a X v garáži. Na pořízení vysněných elektrických aut si sice Chad a Min Hurinovi museli půjčit, ale stejně nakonec skončili s plusem na účtu.

Klíček k Tesla Modelu X

Oba vozy totiž začali pronajímat zájemcům přes službu Turo, což je obdoba AirBnB pro luxusní auta. Splátky půjčky každý měsíc bez problémů splácejí a díky popularitě jejich nabídky na Turo získávají i peníze navíc.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

6) Elon Musk a Jeremy Clarkson z Top Gear byli na ostří nože

Pořad Top Gear s kontroverzním moderátorem Jeremy Clarksonem se stal jedním z nejsledovanějších vysílání na světě v roce 2012. O 4 roky dříve se v Top Gearu objevila i epizoda věnovaná tehdy jedinému kousku od Tesly, sporťáku Tesla Roadster.

Tesla Roadster 2.5 ve Velké Británii

Záběry zde ukazovaly, jak Tesle Roadster došla elektřina. A doplňoval je Clarksonův komentář o chabém dojezdu 89 km (55 mil) na jedno nabití, přestože automobilka uváděla dojezd 340 km (211 mil).

Kde mohou nabít svého miláčka na 4 kolech čeští a slovenští řidiči elektromobilů? Ukázat interaktivní mapu

Kvůli negativní reklamě Tesla pořad zažalovala. Soud ale rozhodl ve prospěch Top Gearu, protože nebyla prokázána žádná reálná ztráta v prodejích po odvysílání dané epizody. Top Gear navíc vrátil úder sdělením, že uvedený dojezd 89 km byl počítán na specifické dráze, kde v pořadu sportovní auta běžně testují.

Nyní se ale zdá, že zlá krev mezi oběma stranami už je minulostí. Elektromobil Tesla se totiž objeví ve druhé sezóně Grand Tour, nového pořadu, kde Jeremy Clarkson vystupuje.

7) V „teslím“ taxíku se můžete svézt i v Česku

Po pražských ulicích i jinde se prohání taxislužba s řidičem Ondřejem Hunčovským, který vozí lidi ve vlastním voze Tesla Model S. Jízdu s ním najdete přes aplikaci Liftago. Mladý nadšenec do elektromobility nabízí také zážitkové jízdy nebo svezení Teslou na svatbu.

Rádi byste uspořili pár stovek nebo i tisíc na pořízení elektromobilu nebo aspoň zážitkovou jízdu v Tesličce?