Vše o elektřině

Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?

Nemáte zrovna dostatek peněz na zaplacení záloh nebo účtu za elektrickou energii? Nezoufejte, protože než vám začnou narůstat úroky z prodlení na dluhu, máte stále ještě určitý manévrovací prostor, jak z celé situace vybruslit bez výrazných finančních ztrát. Vyplatí se nedělat mrtvého brouka a problémy řešit s dodavatelem elektřiny okamžitě, ať vám neúčtuje zbytečné poplatky.

Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?
Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?

Váš finanční rozpočet je napjatý a prostě už vám nezbývají žádné peníze na zaplacení záloh nebo nedoplatku z ročního vyúčtování za elektřinu? Chodit žebrat na ulici zatím nemusíte, protože vám ještě zůstalo několik dalších možností, jak potíže s placením řešit, aniž byste museli svůj milovaný klobouk používat jako pokladničku na mince od neznámých dobrodinců.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Nečekejte až na den, kdy vám začne narůstat dluh

Nejprve zkontrolujte výši záloh, které vám nastavil dodavatel energie, a zkuste požádat o jejich snížení zejména v případě, že jejich výše je v porovnání s vaší spotřebou zbytečně vysoká.

Neplatíte příliš za pohotovostní režim elektrických spotřebičů? Chci spočítat

Pokud už jste tuto možnost vyčerpali a víte, že nebudete mít na zaplacení účtu za elektřinu, nečekejte na to, až se váš dodavatel ozve s výzvou k úhradě částky po uplynulé době splatnosti.

Když neplatíte účty, dodavatel slaví „poplatkové Vánoce“

Hlavním důvodem, abyste vzali iniciativu do vlastních rukou, jsou poplatky účtované za zasílání upomínek dlužníkovi nebo narůstající úrok z prodlení. Někteří prodejci elektřiny posílají první nebo i druhou upomínku ještě zdarma. Jinak každá výzva k uhrazení dluhu stojí přibližně 100 až 200 Kč. Podle zákona vám u dluhu narůstají úroky z prodlení každý den. Dlužná částka se zvyšuje o 0,05 % za každý den prodlení s platbou.

„Romantika při svíčkách“ může vyjít pěkně draho

Když necháte situaci zajít hodně daleko, riskujete, že vás odpojí od dodávek elektřiny. Kromě temné domácnosti vás pak čeká i poplatek za odpojení od sítě, který se většinou pohybuje kolem tisíce ale někdy i tisíců korun. Navíc tučný poplatek vás bude čekat i při opětovném připojení do sítě. 

Záchrana v podobě splátkového kalendáře nebo odložení splatnosti

Když začnete s vaším dodavatelem elektřiny komunikovat ještě předtím, než vaše dluhy narostou do rozměrů Mariánského příkopu, obvykle vám nabídne možnost uzavřít mimořádný splátkový kalendář nebo odložit splatnost některé pohledávky. Odložení splatnosti se bude týkat spíše jednorázových záležitosti jako například problém se zaplacením nedoplatku na konci vyúčtovacího období. Většinou dodavatelé elektrické energie sáhnou po sepsání splátkového kalendáře.

Jak ušetřit peníze při vytápění? 7 triků, jak uspořit energii, aniž byste doma mrzli

Bohužel pro dlužníka někteří prodejci energií neopomenou příležitost, jak na situaci vydělat a naúčtují člověku, který má hluboko do kapsy, ještě další poplatek za sjednání splátkového kalendáře.

Abyste nemuseli pročítat sáhodlouhé obchodní podmínky jednotlivých dodavatelů nebo hledat ceny poplatků v sazebnících, přinášíme vám přehled poplatků za posílání upomínek i za dohodu o splátkovém kalendáři. V tabulce jsou zahrnuti větší dodavatelé elektřiny, kteří tyto informace uvádějí na webu.

dodavatel poplatky za uzavření splátkového kalendáře poplatky za zaslání upomínky
ČEZ 121 Kč 95 Kč za upomínku
E.ON Energie - 200 Kč za každou upomínku
Bohemia Energy entity 122 nebo 242 Kč 1. a SMS upomínka zdarma, další upomínky za 200 Kč
innogy 300 Kč SMS a elektronická upomínka zdarma, doporučeně poštou za 100 Kč
Centropol Energy 120 Kč 10 Kč za SMS upomínku, 100 Kč za písemnou upomínku
Comfort Energy 122 nebo 242 Kč 1. a SMS upomínka zdarma, další upomínky za 200 Kč
X Energie - první upomínka zdarma, každá další za 95 Kč
Lama energy - 2. a 3. upomínka za 100 Kč
Europe Easy Energy - u 3. upomínky 200 Kč za upomínku
Amper Market - 300 Kč za upomínku
EP Energy Trading - 100 Kč za písemnou upomínku
Pražská plynárenská 100 Kč 50 Kč za 1. upomínku, 100 Kč za další upomínky
Armex Energy - 200 Kč za každou upomínku
Vemex Energie 200 Kč 1. upomínka zdarma, další upomínky za 200 Kč
eYello CZ poplatek neúčtuje poplatky neúčtuje

Informace z webů dodavatelů a online zákaznické podpory aktuální k 1. 7. 2017.