Elektromobilita

Přešlapy a trapasy Elona Muska: Kdy to „superhrdina elektromobility“ opravdu zvoral?

I multimilionáři a technologičtí vizionáři, kteří se ve volném čase snaží řešit celosvětové problémy, mají občas den blbec. Někdy to ujede Billu Gatesovi, Marku Zuckerbergovi, a ani šéf Tesly není výjimka. Elon Musk totiž často a rád vypouští z úst i na sociálních sítích kontroverzní výroky. Pak musí třeba k soudu nebo se dívá, jak klesají akcie Tesly kvůli nevhodnému vtípku. Kdy to Musk zpackal?

Přešlapy a trapasy Elona Muska: Kdy to „superhrdina elektromobility“ opravdu zvoral?
Přešlapy a trapasy Elona Muska: Kdy to „superhrdina elektromobility“ opravdu zvoral?

Úvodní fotografie: Elon Musk předstvuje svůj velký plán na rozšíření elektromobilů mezi lidi. Za to sklidil potlesk. Zdroj:Steve Jurvetson from Menlo Park, USA [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Elon Musk se snaží zachránit planetu tím, že se snaží odbourat potřebu fosilních paliv, a lidstvo tím, že nám usnadní kolonizaci Marsu. Jenže při spřádání velkých vizí na záchranu světa se i u něj občas projeví, že je jenom člověk, který dělá chyby a rychleji mluví, než myslí.

Věděli jste, že Muskův nápad s prodejem plamenometů jako propagačních materiálů Boring Company se vlastně celkem vydařil? Chci vědět víc!

Až se vám zase něco nepovede, jak jste si představovali, vzpomeňte si na Elona a jeho pár známých faux-pas.

MHD je pro sériové vrahy

Mezi Muskovy srdcové projekty patří také hloubení tunelů pod zemí s cílem vytvořit síť super rychlé podzemní dopravy. Když šéf Tesly a současně firmy Boring Company, která vrtá do tunelů pod povrchem Kalifornie, uváděl, co stojí za jeho snažením, podařilo se mu urazit snad všechny provozovatele i uživatele hromadné dopravy.

Létající vodní taxík místo přecpaného autobusu, tak vypadá budoucnost dopravy ve městech

Veřejná doprava stojí je úděsná a stojí za prd. Proč byste si přáli vézt se něčím s davem dalších lidí, když to vozidlo nejede tam, kam vy přesně potřebujete, ani nevyjíždí z bodu, odkud vám to nejvíce hodí. Je to zkrátka jako mít osinu v zadku. Proto veřejnou dopravu nikdo nemá rád. Narazíte tady na mraky neznámých lidí. Někdo z nich může být klidně masový vrah.

- Elon Musk, inovátor a vizionář s averzí k MHD

Jeho ožehavý komentář rozvířil diskuzi nad tím, jestli by bohatí lidé měli vůbec mít možnost rozhodovat o systémech veřejné dopravy, když jim dělá potíže vcítit se do člověka, který si pro cestu do práce nevybírá mezi osobním tryskáčem a prémiovou Teslou.

Mimosoudní vyrovnání za miliony dolarů

Vysoce postavení lidé ve firmách nemohou zveřejňovat zavádějící nebo nepravdivé informace, které mají moc uvést v omyl investory na akciových trzích. Přesně toho se Elon Musk dopustil, když loni prohlásil na Twitteru, že má zajištěno financování pro stažení akcií Tesly z trhu.

Elon Musk a bývalý prezident USA Barack Obama

Na tento výrok reagovali vyšetřovatelé SEC (Komise pro cenné papíry a burzy v USA) a usoudili, že výrok šéfa Tesly je nepodložený a mohl ovlivnit chování investorů. Krátce po oznámení totiž akcie firmy stouply na ceně o 13 %.

Převálcují konkurenční automobilky Teslu? Studie předpovídá její pád z výsluní do pár let

Musk musel proto zaplatit 20 milionů dolarů a dalších 20 milionů šlo z rozpočtu společnosti Tesla. Navíc došlo k zaměstnání právníka, který musí nejprve schválit Muskovy příspěvky na Twitteru, předtím než je Elon odešle.

Ten potápěč je nějakej divnej, tvrdil Musk

Loni se dostalo do nebezpečí 12 kluků v Thajsku, když se tento fotbalový tým schoval do jeskyně, kde brzy hrozilo zatopení. Tým Elona Muska chtěl pomoci, proto jeho inženýři navrhli vyrobit miniaturní ponorku, která by děti dostala do bezpečí.

Génius, nebo blázen? Možná obojí, Elon Musk je ale především vizionář a úspěšný podnikatel

To se nesetkalo s kladnou reakcí jednoho z potápěčů, jenž nakonec malé Thajce z jeskyně vysvobodil. Brit žijící v thajském Chiang Rai, Vernon Unsworth, totiž prohlásil, že plán s využitím miniponorky je pouze divadlo pro veřejnost, reálně nikdy nemůže fungovat a Musk si má ponorku strčit někam. Odvetou za nelichotivá slova bylo označení „pedo guy“ (pedofilní chlápek), kterým šéf Tesly Unswortha označil.

Soud rozhodl v neprospěch potápěče Unswortha

O tři dny později se Musk za svá slova sice omluvil, ale údajně měl najmout soukromého detektiva, aby našel nějaké kostlivce ve skříni britského potápěče. Za služby mu Musk měl zaplatit dokonce 50 tisíc dolarů, než se ukázalo, že jde o podvodníka. Unsworth si nechtěl takové jednání nechat líbit a pozval Muska k soudu.

elektromobily Tesla

Právníci Elona Muska se hájili tím, že šlo o urážky, nikoli o šíření nepravdivých výroků. Soud dal nedávno Muskovým obhájcům překvapivě za pravdu.

Navzdory tomu, že někteří včetně přispěvatelů webu Jalopnik poukázali na nebezpečné následky, jaké může způsobit beztrestné počínání lidí se silnou mediální mocí (Muskův Twitter má miliony followerů), kteří se pustí do urážlivé a nepravdivé kampaně na sociálních sítích. Přestože soud nakonec rozhodl v neprospěch britského potápěče, Elon Musk bude chtít na celou soudní tahanici nejspíš co nejrychleji zapomenout.

Trapas při zkoušce odolnosti Tesla Cybertrucku

I mistr tesař elektrických vozů se někdy utne a neodhadne sílu těžkého kladiva, které se chystá srazit se speciálním pevným sklem Tesla Armor Glass, jež patří do výbavy elektrického pick-upu Tesla Cybertruck. Elon Musk zrovna předváděl, čemu všemu dokáže Cybertruck odolat.

Pohádka o nerozbitném skle Tesla Cybertrucku neskončila dobře, ale zákazníkům to nevadí

Pak přišlo na řadu kladivo a šéf Tesly byl nejspíš rád, že nemusí ze země sbírat střepy „super pevného“ okna, a po nárazu se objevil „jen“ nepěkně vypadající pavouk na obou bočních sklech, do kterých kladivo udeřilo.

Tušíte, komu se přezdívá evropský Elon Musk? Chci to zjistit!

Zdroje: Wired, Time, ExtremeTech, BusinessInsider, Jalopnik