Elektromobilita

Pohádka o nerozbitném skle Tesla Cybertrucku neskončila dobře, ale zákazníkům to nevadí

Elon Musk představil dlouho očekávaný elektrický pick-up od Tesly jako futuristické obrněné vozidlo, které nerozhodí střelba kulkami, ani silné třískání pořádným kladivem. Když chtěl ukázat, že speciální sklo Tesla Cybertrucku odolá i nárazu ocelové koule, téměř musel sbírat střepy. Akcie šly po předváděcí akci strmě dolů, ale zájemce o Cybertruck to vůbec neodradilo. Objednávali jako diví.

Pohádka o nerozbitném skle Tesla Cybertrucku neskončila dobře, ale zákazníkům to nevadí
Pohádka o nerozbitném skle Tesla Cybertrucku neskončila dobře, ale zákazníkům to nevadí

Úvodní fotografie: Tesla Cybertruck se bude prodávat ve 3 variantách, od 1 po 3 elektromotory. Automobilka ale zatím ukázala pouze prototyp, nikoli verzi pro sériovou výrobu. Zdroj: Tesla

Šéf Tesla Inc. už delší dobu sliboval odhalení futuristického picku-upu na elektřinu, který by nijak nevyčníval mezi vozidly, jež se proháněla okolo Harrisona Forda v kultovním sci-fi snímku Blade Runner z roku 1982.

Královna nefunkčních robotů rozřezala vlastní Teslu, aby vyrobila nový elektrický pick-up

Musk lákal na kyberpunkové auto a varoval, že půjde o design, který ještě nikdo předtím nezkoušel a možná se nebude líbit úplně každému. V tom se trefil do černého.

Tesla Cybertruck: Auto s radikálním designem

Někomu Tesla Cybertruck připomíná auta ze starších sci-fi béček 80. a 90. let, kde hráli Sylvester Stallone nebo Arnold Schwarzenegger, jiný vidí plechovou rakev na kolečkách nebo vesmírný tank, jehož majitel se připravuje na post-apokalyptickou katastrofu, která nás čeká a nemine.

Tesla Cybertruck

Hranatá karosérie se zkrátka nemusí líbit každému, ale to ani moderní umění, za které kupci uměleckých předmětů utrácejí tisíce eur, takže kázání o vkusu je v tomto případě zbytečné. Elonovi se Tesla Cybertruck líbí, a podle téměř 200 tisíc předobjednávek na elektrický pick-up za 4 dny od jeho představení, není sám.

Trapas v přímém přenosu

Elon Musk chtěl na předvádecí akci Tesla Cybertrucku v kalifornském Hawthorne nejspíš dokázat, že jde o nabušenou káru jako stvořenou pro akčního hrdinu à la neohrožený Sly, který proskáče deseti jadernými explozemi, aniž by si zničil svůj drsňácký účes.

interiér Tesla Cybertruck

Nejdřív do karosérie Cybertrucku ze stejné slitiny oceli, jaká byla použita na výrobu vesmírné lodi Starship od SpaceX, bušili velkým kladivem. Elektrický pick-up to bez problému ustál stejně jako střelbu z 9mm malorážkové pistole. Do té doby by auto doporučilo 9 z 10 Sylvesterů Stallonů, jenže pak přišla zkouška odolnosti tvrzeného skla Tesla Armor Glass.

Šéf designérského týmu Tesly, Franz von Holzhausen, to napral ocelovou koulí do bočního skla u řidiče a na skle se hned objevil obří pavouk. Holzhausen vyzkoušel i boční sklo pro pasažéra, jenže výsledek byl stejný. Přidal se další pavouk, zatímco si Musk ulevil mírnou nadávkou a po chvíli dodal, že ještě vidí nějaký prostor na zlepšení.

Anketa

Trapasy s novými modely se nevyhýbají ani autosalonům nebo tech veletrhům. Co se pokazilo, když automobilový designér Henrik Fisker přijel představit elektrické auto Fisker EMotion na CES 2018?

Nízká záloha podpořila zájem o Cybertruck

„Nezničitelný“ elektrický pick-up tak o svých kvalitách diváky moc nepřesvědčil a akciové trhy reagovaly den nato pádem akcií Tesly o 6,1 %. Kupodivu, s důvěrou zákazníků to příliš neotřáslo. O vůz, který stále zůstává ve fázi předprodukčního prototypu, projevilo do 2 dnů zájem 150 tisíc lidí, kteří zaplatili zálohu (pouze 100 USD nebo 2 500 Kč), aby si ho zarezervovali, přestože do sériové výroby má jít až v roce 2022. Tesla Cybertruck se bude prodávat ve třech verzích.

Rozdílné varianty Tesla Cybertrucku

vlastnosti Single Motor RWD Dual Motor AWD Tri Motor AWD
dojezd na 1 nabití 400 km 480 km 800 km
tažná síla 3 400 kg 4 500 kg 6 350 kg
zrychlení z 0 na 100 km/hod 6,5 s 4,5 s 2,9 s
cena 39 900 USD (1,1 milionu Kč) 49 900 USD (1,4 mil Kč) 69 900 USD (1,95 mil. Kč)

Zdroj: web Tesla Inc.

Do 4 dnů od předváděcí akce Tesla Cybertrucku si futuristický pick-up na elektřinu předobjednalo 200 tisíc zájemců. Nejméně výkonná verze s jedním elektromotorem tolik netáhla (17 % objednávek), zato o nejdražší model projevilo zájem 41 % lidí, kteří zaplatili zálohu, a nejvíce (42 %) zákazníků se bude zatím těšit na model se 2 elektromotory a dojezdem 480 km na jedno nabití.

Závody elektrických pick-upů: Dodá ho na trh jako první Tesla, Ford, či někdo úplně jiný?

Ekologická verze Cybertrucku se solárními křídly

Elon Musk na svém Twitteru později zmínil, že v Tesle uvažují o zařazení varianty vozidla se solárními panely na kapotě, která by mohla za 1 slunný den prodloužit dojezd o 24 km. Navíc je ve hře i varianta s roztažitelnými solárními křídly, jež by nabídla 48 až 64 km navíc.

Který další elektromobil se bude vyrábět se solárními panely na karosérii? Chci vědět víc!

Zdroje: Tesla, InsideEVs, theDriven, CNBC, BBC