Elektromobilita

Jaguar I-Pace: Kompaktní SUV s ryze elektrickým pohonem

Britská automobilka ukazuje fanouškům elektromobility vlastní kombinaci vysokého výkonu, luxusu a nulových emisí. Kompaktní SUV Jaguar I-Pace má velké ambice, hromadu praktických technologií a futuristický design, který dokáže na trhu zaujmout. Ze zákaznické přízně by elektromobil od Jaguaru nejraději vytlačil populární Teslu Model X.

Jaguar I-Pace: Kompaktní SUV s ryze elektrickým pohonem
Jaguar I-Pace: Kompaktní SUV s ryze elektrickým pohonem

Fotografie: Jaguar

Elektromobil Jaguar I-Pace je mnohými považován za vůbec prvního vážného konkurenta Tesly. Konkrétně modelu X, protože I-Pace nabízí velkorysý vnitřní prostor, praktičnost a světlou výšku vhodnou do terénu. Výkon 400 koní a okamžitě dostupný točivý moment dokáže futuristicky vypadající SUV rozpohybovat z nuly na sto za úctyhodných 4,8 sekundy. Vzhledem k těmto hodnotám je sportovní charakter vozu samozřejmostí.

Jaguar I-Pace se nechal inspirovat závodními vozy Formule E

Elektromotory využívají technologie, které v mírně pozměněné podobě najdete také u závodního vozu I‑TYPE Formule E. Akumulátor vozu s kapacitou 90 kWh nabídne po hodině nabíjení na rychlonabíječce s příkonem 50 kW dojezd až 270 km. Pod tento výsledek se mimo jiné podepisuje velmi nízký součinitel aerodynamického odporu vzduchu.

Jaguar I-Pace je jednou z vůbec prvních ukázek SUV s elektrickým pohonem, které tím, že cílí na náročnější zákazníky a fanoušky značky, nechává zapomenout na celou řadu kompromisů. Tomu odpovídá i cena.

Jaguar I-Pace: Specifikace

Motor a baterie

Pohonné ústrojí EV400 90kWh AWD
Pohon dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem
Výkon 400 k
Točivý moment 696 Nm
Akumulátor 90 kWh

Dynamika a spotřeba

Zrychlení 0–100 km/h 4,8 s
Maximální rychlost 200 km/h
Kombinovaná spotřeba 21,2 kWh
Dojezd až 470 km (podle WLTP)
Jaguar I-Pace v Portugalsku

Rozměry a hmotnost

Typ karosérie SUV
Počet míst 5
Pohotovostní hmotnost 2 133 kg

Délka

4 682 mm
Šířka 2 011 mm
Výška 1 565 mm
Rozvor 2 990 mm
Kufr 638 l

Základní cena Jaguaru I-Pace: 2 039 092 Kč