Domácnost

Jak na vhodné osvětlení domácnosti

Věřte tomu nebo ne, osvětlení jednotlivých částí domácnosti podle toho, co v nich děláte a jaký čas v nich trávíte, je zásadní pro kvalitu života. Zcela jiné osvětlení vyžaduje ložnice, obývací pokoj nebo pracovna. Vhodné osvětlení navíc uspoří vaše peníze. A nemusí jít přitom jen o žárovky. Pojďme si říct, jak na to.

Jak na vhodné osvětlení domácnosti
Jak na vhodné osvětlení domácnosti

Umělé vs přirozené osvětlení

Pokud bychom měli postupovat dle denní doby, tak vám právě přejeme dobré ráno. Tedy, jestliže zrovna nevstáváte kolem páté nebo šesté uprostřed prosince. Přirozené světlo má mnohem důležitější funkci, než je šetření vaší peněženky. Jde totiž o jeho pozitivní vliv na vaše zdraví - biorytmus, psychiku, energii nebo zrak, což jsou věci nevyčíslitelné hodnoty.

Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?

Přirozené světlo v domácnosti rozhodně nepodceňujte a dejte mu průchod kudy se jen dá. Doma totiž trávíme zdaleka nejvíce času a bohužel i zdaleka nejvíce využíváme umělého osvětlení. Studie Healthy Homes Barometer Humboldtovy univerzity z roku 2015 došla k závěru, že 20% Evropanů ze čtrnácti zemí je závislých na běžném užívání umělého osvětlení v průběhu dne a 76% pak má potřebu jím svítit, i když to není úplně nutné. Mezi přeborníky pak patří severské státy, například Švédové, u kterých se to v domácnostech jen hemží po celý den rozsvícenými lampičkami za okny, svíčkami a spoustou dalších světel. 

Nedostatek slunečního záření v životě člověka pak musí nahrazovat různé světelné terapie, které eliminují nespavost, ztrátu koncentrace, energie a vážné psychické potíže. 

Správný výběr žárovek je v domácnosti velmi důležitý pro vaši duševní pohodu.

Pomozte si barvou stěn a skleněnými plochami

Tato rada bude spíše čistě individuální, jelikož se nedá aplikovat v každém typu domácnosti. Obecně se říká, že bílá barva přináší více světla, ale není tomu tak vždy. Faktem je, že bílá odráží až 80% světla, ale rovněž vytváří spíše šedé stíny dle denní doby. Její odstín je navíc závislý na použitém umělém osvětlení. Větší jistotou jsou syté barvy, které naopak stíny ve velké místnosti více eliminují, ovšem netřeba používat agresivní barvy, jako je výrazně červená nebo křiklavě žlutá. 

Sklo je pak ideálním prvkem pro stejně problematické prostory. Dodává pocit otevřenosti a občas se v něm nějaké to světlo dokáže odrazit. Pokud máte také prosklené dveře, můžete vnést světlo i do temnější chodby a díky mléčnému sklu přitom zachováte určité soukromí. 

Zcela ideální jsou pak nejrůznější světlíky, ale i zde záleží, v jaké nemovitosti bydlíte a jak jste dispozicí bytu eliminováni.

Potemnělé pracovní dny

Bohužel ani v našich podmínkách se nevyhneme většímu množství dnů v roce, kdy je opravdu velmi málo slunečního světla. Navíc v době, kdy se kvůli pandemii koronaviru začala rozmáhat nutnost pracovat v režimu home office, je pak správné nastavení světelných podmínek v domácnosti naprosto zásadní.

Lustr pokaždé jinak. Kreativní LED žárovku Smartbunch poskládáte podle své fantazie

Investice do správného osvětlení se ovšem vyplatí celoročně. Otázkou je, zda osvětlit celý prostor nebo jen jeho části. Obojí je v podstatě dobře, ale opět záleží na typu osvětlení a podmínkách. Lidé mají rádi různá světla na různých místech a velmi často je mění. 

Zkusme si shrnout, kde asi člověk pracuje nejvíce - mimo pracovnu to bude také obývák, ať už samostatný, nebo propojený s kuchyní. Pro obě části platí, že by měl být přístup světla co největší a nejpřirozenější, ovšem při umělém osvětlení by tzv. teplota chromatičnosti (Tc), tedy odstín vyřazovaný svítidlem, neměla přesáhnout hodnotu 4 000 K. 

Obývák a kuchyně jsou často problematické v tom, že v nich probíhá různorodá činnost. Od práce samotné, přes vaření, ale i odpočinek či setkání s přáteli. Více zdrojů světla právě zde je tedy nejlogičtějším krokem, díky němuž zajistíte potřebnou variabilitu dle doby, nálady a činnosti. 

Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?

Určující je celkové osvětlení pro základní jas pokoje, jako je například velký lustr. Poté následují “lokální” světelné zdroje, které se soustřeďují na určitou oblast, například pracovní plochu (lampa, bodové osvětlení, druhý lustr přímo nad jídelním stolem), až pak se přidávají dekorační světla, která jen podtrhnou potřebnou atmosféru.

U pracovních místností je pak největší důraz kladen na funkčnost. Jestliže pracujete celý den, musíte zvolit takový zdroj světla, který udrží vaši pozornost a eliminuje ospalost. Ideální je i zde zvolit centrální osvětlení a pak dílčí, dostatečně silné osvětlení pracovní plochy. To stejné platí pro dětské pokoje, kde se kloubí dohromady místo pro hraní a zároveň pracovní plocha. V pracovnách se doporučuje hladina mezi 300 a 500 luxů, v případě dětského pokoje je to jen 300 luxů, jelikož čím je člověk starší, tím jsou nároky na hladinu osvětlení vyšší.

Stupeň chromatičnosti (K)

Barva

Místo využití

2 000 - 2 200

vintage/extra teplá bílá

design v relaxačních prostorách, kavárnách

2 700 - 3 000

teplá bílá

klasická žárovka v obývacích a hotelových pokojích, ložnicích, kavárnách

3 800 - 4 200

neutrální bílá

pracovní a technické prostory, obchody, kanceláře, dílny, sportovní centra, kuchyně, venkovní prostory parkovišť, dvorů

5 000 - 6 500

studená bílá

alternativní užití pro 4 000 K, nejvíce v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy

Zdroj: https://www.emos.cz/jak-vybrat-tu-spravnou-zarovku

Místa pro klid a spánek

Jde zejména o části obýváku a ložnici. Například pro čtení je vhodných nějakých 200 luxů a to aniž byste museli mít rozsvícený lustr. I v ložnici se ovšem nachází větší množství dobře umístěných světelných bodů. Vedle centrálního světelného zdroje je třeba myslet i na případné osvětlení šatníku, nebo stolku pro líčení. Stejně tak jsou ideální bodová světla, nebo lampičky u postele. V ložnici by se neměly používat bodová světla přímo na stropě, jelikož jsou nepříjemná v momentě, kdy si lehnete.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Před samotným spánkem je potřeba se obecně co nejvíce vyvarovat umělého osvětlení, jelikož se tím snižuje tvorba melatoninu, tzv. hormonu spánku. To ale často není možné. Před úplnou tmou jednoduše máme logicky rozsvíceno a ještě k tomu si rádi čteme koukáme na filmy. Nejlepší volbou je tedy před spaním nečíst, nedívat se do displejů a používat velmi tlumené světlo. Podstatou těchto opatření je vyvarování se modré složky ve světelném zdroji, ta je nejčastěji obsažena právě v displejích, ale také LED svítilnách. U displejů je někdy možnost modré části vypnout v jiném režimu osvětlení. V případě LED zdrojů ovšem nastává problém. Zpravidla byste měli sáhnout po zdroji, který obsahuje vysoký CR Index (Colour rendering index). Ten modrou složku eliminuje na minimum. Jde o klasické žárovky s wolframovým vláknem, ale v době LED zdrojů bude časem potíž je vůbec sehnat.

Pro potřeby variabilního osvětlení je možné využít chytrého osvětlení, kdy manuálně, nebo pomocí aplikace v telefonu dokážete sami řídit intenzitu světla dle potřeby. Může jít o LED žárovky, ale také diodové pásky, které jsou v současnosti velmi oblíbené v kuchyni i obýváku. Těmito páskami se ovšem doporučuje svítit jen jako doplňkem. Důvod je ten, že vyzařovací světelný úhel je pouhých 110 stupňů oproti běžné LED žárovce, která má úhel celých 360 stupňů.

Výhody úsporných žárovek

V domácnosti stačí dodržovat minimálně jedno pravidlo. Tam, kde svítíte nejvíce, použijte co nejúspornější žárovky. Jejich pořizovací cena se oproti klasickým značně liší, ale zato je návratnost v jejich dlouhodobé životnosti a stále stejné síle svícení. Místo neustálého dokupování halogenových zdrojů se tedy na několik let intenzivního užívání můžete spokojit s LED žárovkou, která ještě k tomu dokáže ušetřit velké množství energie. LED žárovka má obvykle návratnost do jednoho roku oproti halogenovým zdrojům.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

V následující tabulce si uvedeme příklad lustru, který obsahuje celkem 3 žárovky. 

Typ žárovky 

Pořizovací cena (1 žárovka)

Cena za hodinu svícení (3 žárovky)

Cena za rok během 5 hodin svícení (3 žárovky)

Klasická 

10,-

0,54,-

986,-

Halogenová

25,-

0,24,-

443,-

Kompaktní zářivka

60,-

0,15,-

271,-

LED

500.,-

0,07,-

123,-

Výchozí cena energie 4,50 Kč/kWh. Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/led-svetlo-nizka-spotreba-neni-zadarmo

Každý svého světla strůjce

Jednotlivé domácnosti mají specifické podmínky pro užívání přirozeného a umělého osvětlení. Dohromady se přitom kloubí funkčnost, estetika a dispozice nemovitosti. Vždy je ale nutné myslet na zdraví, užitečnost a v současnosti také cenu. Moderní technologie naštěstí umožňují skloubit vše dohromady a ulehčit tak každodenní život. Pokud ve své domácnosti na tyto technologie nemáte prostor, protože například bydlíte v podnájmu, nebo je vaše finanční situace složitější, stačí dodržovat základní rady, které jsme si uvedli, abyste byli spokojeni a cítili se dobře.