Vše o elektřině

15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit

Trpíte zimomřivostí, anebo se vám jen nechce zbytečně platit vysoké částky na účtu za elektřinu? Pokud nemáte zrovna finance, abyste před zimní plískanicí utekli na exotický ostrov, kde se budete válet pod palmami a usrkávat koktejl z kokosu, budete muset chladné měsíce přetrpět v Česku. Abychom vaše utrpení ulehčili, podělíme se o 15 tipů, jak zůstat v teple, aniž byste museli více topit.

15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit
15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit

Určitě znáte klasické rady, jak zůstat během zimy v teple. Několik vrstev svetrů a silné ponožky. My jsme pro vás připravili seznam 15 méně obvyklých rad, jak se zahřát, které vás téměř nic anebo vůbec nic nebudou stát a zároveň vás (aspoň některé) pobaví.

Bytelné rukavice se nikdy neztratí!

1. Zahřejte se jako Eskymák, postavte si iglú

Jak je možné, že Eskymákům není zima, když jejich ledové obydlí tvoří krychle z chladivého ledu? Uvnitř iglú zůstává teplo, protože vlastní tělesná teplota Eskymáků „ohřívá“ vzduch v dobře utěsněném ledovém příbytku. Vzduch i led jsou dobrými izolátory, a proto výrazně snižují tepelné ztráty. Proč si tedy pořizovat zateplení domu za desetitisícové částky, když můžete celou zimu přečkat ve vyhřátém iglú? Bohužel na bohatou sněhovou nadílku se u nás nedá spoléhat, proto se inspirujte i dalšími radami.

2. Proveďte doma „kobercový nálet“

Vyhovují vám doma holé podlahy bez koberců? Jestli chcete v domě udržet více tepla, aspoň na zimu si do nejčastěji používaných místností nějaké koberce a rohožky položte. Nezakrytou podlahou totiž uniká zhruba 10 % tepla.

5 důvodů, proč nás baví Simone Giertz

3. Zavřete nepoužívané místnosti

Zavřené dveře poskytují další bariéru mezi vámi a mrazem venku. Když udeří tuhé mrazy, snížíte svou spotřebu tepla, když se budete zdržovat spíše v menších místnostech, které se snadněji a levněji vytopí. Kromě toho zavírejte i nepoužívané pokoje uvnitř domu, protože tak snáze udržíte tepelnou energii z radiátorů či krbů v místnostech, kde je to potřeba.

4. Využijte živá topná tělesa (kočka, pes, člověk)

Domácí mazlíčci přijdou k duhu, když se klepete mrazem. Pokud máte jako domácího zvíře roztomilou krajtu, moc si asi nepomůžete, ale předoucí kočka nebo oddaný pes hravě překonají i ten nejvýkonnější radiátor. Čím větší živý tvor, tím více tepla, proto se nemusíte omezovat jenom na malá chundelatá zvířata. Čtyři z pěti zimomřivců doporučují vyzkoušet i velké a podstatně méně chlupaté lidi.

Kočka umí nejen zahřát, ale také zvednout náladu.

5. Zahřejte se jako Jackie Chan, cvičte kung-fu

Spolehlivě vás dokáže zahřát také trocha zdravého pohybu. Jaký sport zvolíte, záleží už na vašich osobních preferencích. Zabere pár minut kung-fu, jógy anebo i šlapání do schodů ve vysokém patrovém domě.

6. Řekněte sbohem drahému dodavateli elektřiny

Nic nezahřeje tak jako dobrý pocit, že máte v peněžence o pár stovek či tisíců korun navíc. Podívejte se na ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů a zjistěte, jestli byste nemohli ušetřit zajímavé částky přechodem k levnějšímu prodejci energie. Kromě trochy snahy a srovnání aktuálních nabídek vás změna dodavatele nic nestojí. Výjimku představuje pouze předčasné vypovězení smlouvy o dodávkách elektřiny na dobu určitou.

Chcete, aby dobrý pocit zahřál vás? Sesekejte vysoké účty za elektřinu! Srovnat dodavatele

7. Buďte jako Francouz či Francouzka

Bez čeho se v šatníku neobejde žádná francouzská žena ani muž? Bez šály. Nosí ji venku i vevnitř skoro za každé příležitosti, a často i v letních vedrech. V zimních měsících se můžete podle této francouzské tradice oblékat i u nás, abyste nemrzli ani v chladných budovách, kde se šetří energie tím, že zapínají topení, až když většina návštěvníků začne drkotat zuby.

8. Zahřejte se jako na Sibiři, dejte si vodku

Když udeří mrazy na Sibiři a vás zrovna zradí auto na pusté liduprázdné silnici, máte dvě možnosti. Buď rychle umrznete, nebo otevřete láhev vodky, dáte si pár loků a nejspíš umrznete tak jako tak, ale aspoň o něco pomaleji a ještě si před smrtí užijete trochu srandy. V českých podmínkách se malým množstvím libovolného alkoholu můžete také zahřát ve vnitřních prostorách. Když se budete alkoholem posilňovat venku při silných mrazech, dejte si pozor. Vám sice teplo bude, ale pomaleji si všimnete případných omrzlin. 

7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání

9. Otáčejte se za sluncem

Odstraňte překážky, které v místnosti brání pronikání slunečního svitu na slunné straně domu. Když k vám do pokoje svítí slunce, nebraňte mu zataženými žaluziemi. Naopak během noci a večera žaluzie nechte stáhnuté, ať snížíte na minimum tepelné ztráty unikající okny.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

10. Dejte si polévku

Anebo šálek horkého čaje, kávy, čokolády. Případně do sebe nacpěte jinou teplou tekutinu či pochutinu. Výsledek se dostaví téměř okamžitě.

11. Nechte se podvést optickým klamem s teplými barvami

Navodit příjemně vyhřátou atmosféru můžete i jednoduchým trikem. Stačí si vybrat nábytek, bytové doplňky a hlavně povlečení v teplých barevných odstínech. Kvůli navození pocitu tepla samozřejmě nebudete vyhazovat svou oblíbenou tmavě modrou skříň, ale během zimy jí můžete třeba částečně zakrýt nějakým plakátem, který hýří žlutými, červenými a oranžovými odstíny.

12. Nad radiátor umístěte polici

Když velmi blízko k horní části radiátoru dáte polici nebo jinou věc, zabráníte unikání teplého vzduchu nahoru, kde si ho moc neužijete. Bariéra ve formě police naopak teplo rozežene do spodní části místnosti, kde se většina lidí pohybuje, pokud zrovna nemění žárovku ve stropním lustru. Dejte si ale pozor, abyste polici nepokládali přímo na radiátor, protože pak byste šíření tepla naopak bránili.

13. Zahřejte se jako vaše babička, upečte bábovku

Teplý vzduch z trouby se dostane do místnosti, vy se trochu „zapotíte“ při přípravě těsta a nakonec se ještě zahřejete při konzumaci dalších kalorií. Pečení či vaření tedy představuje ideální tři v jednom způsob, jak zůstat v teple.

Bábovku ocení i případná návštěva.

14. Zapomeňte na výčitky ochránců zvířat

Jaká látka vás nejvíce zahřeje, když se prodíráte sněhem ve vánici? Ovčí vlna? Pašmínové šály ze srsti tibetských koz? Obyvatelé Sibiře spoléhají na pravou kožešinu. Proto vám radíme zařadit ji do vašeho zimního šatníků také.

15. Běžte za kulturou nebo do nákupního centra

Prostě se zašijte někam, kde vám zatopí zadarmo. Bezplatnou návštěvou výstavy, galerie, knihovny, kamarádova domu či obchodních center to často řeší lidé, kteří by jinak měli problémy se zaplacením účtů za energie.