Vše o elektřině

Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit LED diodu pomocí zásob z lednice

Citrony, kiwi, rajčata, brambory i kyselé okurky můžete použít nejenom jako přísadu do salátů. Místo vitamínů můžete z kyselého ovoce i zeleniny získat také slabý elektrický proud, který zvládne rozsvítit malou LED diodu nebo aspoň vychýlit střelku kompasu. Co dalšího budete na jednoduchý pokus s elektřinou potřebovat?

Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit LED diodu pomocí zásob z lednice
Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit LED diodu pomocí zásob z lednice

Chtěli byste aspoň na chvíli odlákat své děti od obrazovky počítače nebo tabletu? Rádi experimentujete a zkoušíte nenáročné fyzikální pokusy, kde vám nehrozí vážnější zranění v případě nezdaru? Elektrického šoku se při neúspěšném pokusu „jak vyrobit domácí elektřinu z citronu“ bát nemusíte. Tento experiment zvládnete, i když v ne úplně střízlivém stavu hledáte nějakou zábavu pro načatý páteční večer. Nebo si aspoň zvládnete nijak neublížit.

Když kyselina citronová řekla: „A budiž světlo“

Bioelektřina

Elektrická energie vznikající v živých organismech, např. ve svalech a nervech.

Na pokus budete kromě svolného druhu ovoce nebo zeleniny potřebovat ještě kousek mědi, dva drátky, kousek zinku a malou LED diodu. Roli ve vámi režírovaném experimentu můžete dát i kompasu. Místo zinku můžete obsadit do role také kovový hřebík ze železa, ale vytvoříte proud s o něco menším napětím. 

Měděné drátky seženete celkem snadno z elektroinstalace. Zinek získáte rozřezáním obalu použitého monočlánku, ale můžete ho nahradit i kouskem pozinkovaného plechu nebo již zmíněným hřebíkem.

Postup na výrobu elektřiny z citronu

Elektřina ze sýru? V olympijském Albertville vědí, jak na to

počet hlasů: 3

Co dělat, když žárovka nesvítí?

Někdy se může stát, že se LED dioda k životu neprobudí a vy marně čekáte na světlo. Znamená to, že ve vašem obvodu není dostatečně velké napětí. Jak můžete napětí zvýšit? 

Podívejte se, jak celý pokus vypadá na vlastní oči.