Vše o elektřině

Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit malou ledku pomocí zásob z lednice

Citrony, kiwi, rajčata, brambory i kyselé okurky můžete použít nejenom jako přísadu do salátů. Místo vitamínů můžete z kyselého ovoce i zeleniny získat také slabý elektrický proud, který zvládne rozsvítit malé LED světlo nebo aspoň vychýlit střelku kompasu. Co dalšího budete na jednoduchý pokus s elektřinou potřebovat?

Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit malou ledku pomocí zásob z lednice
Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit malou ledku pomocí zásob z lednice

Chtěli byste aspoň na chvíli odlákat své děti od obrazovky počítače nebo tabletu? Rádi experimentujete a zkoušíte nenáročné fyzikální pokusy, kde vám nehrozí vážnější zranění v případě nezdaru? Elektrického šoku se při neúspěšném pokusu „jak vyrobit domácí elektřinu z citronu“ bát nemusíte.

Tento experiment zvládnete, i když v ne úplně střízlivém stavu hledáte nějakou zábavu pro načatý páteční večer. Nebo si aspoň zvládnete nijak neublížit.

Když kyselina citronová řekla: „A budiž světlo“

Bioelektřina

Elektrická energie vznikající v živých organismech, např. ve svalech a nervech.

Na pokus budete kromě svolného druhu ovoce nebo zeleniny potřebovat ještě kousek mědi, dva drátky, kousek zinku a malé LED světlo.

Roli ve vámi režírovaném experimentu můžete dát i kompasu. Místo zinku můžete obsadit do role také kovový hřebík ze železa, ale vytvoříte proud s o něco menším napětím. 

Měděné drátky seženete celkem snadno z elektroinstalace. Zinek získáte rozřezáním obalu použitého monočlánku, ale můžete ho nahradit i kouskem pozinkovaného plechu nebo již zmíněným hřebíkem.

Postup na výrobu elektřiny z citronu

Elektřina ze sýru? V olympijském Albertville vědí, jak na to

Co dělat, když žárovka nesvítí?

Někdy se může stát, že se LED světýlko k životu neprobudí a vy marně čekáte na světlo. Znamená to, že ve vašem obvodu není dostatečně velké napětí. Jak můžete napětí zvýšit? 

ovocný salát jako zdroj elektřiny?

Podívejte se, jak celý pokus vypadá na vlastní oči