Vše o elektřině

Co skrývá přepravní kontejner OffGridBox? Čistou vodu a energii dostupnou kdekoli na světě

Vinou přírodních katastrof, havárií či válečných konfliktů se může jakákoli lokalita snadno ocitnout bez přístupu k pitné vodě i elektrické energii. Systém OffGridBox má být schopen v takové situaci rychle pomoci. Elektřinu pro nejnutnější spotřebu vyrobí pomocí solárních panelů a díky sofistikovanému filtračnímu systému upraví místně dostupnou vodu, aby byla bezpečná k pití.

Co skrývá přepravní kontejner OffGridBox? Čistou vodu a energii dostupnou kdekoli na světě
Co skrývá přepravní kontejner OffGridBox? Čistou vodu a energii dostupnou kdekoli na světě

Úvodní fotografie: OffGridBox

Neobvyklý přepravní kontejner OffGridBox v sobě ukrývá komplexní systém poskytující udržitelnou energii a pitnou vodu třeba i na těch nejodlehlejších místech světa.

V případě nouze OffGridBox doveze i vrtulník

Celé technologické zázemí se vejde do malého přepravního kontejneru o rozměrech 1,98 x 1,95 x 1,91 metrů, který se dopraví na vybrané místo. Převoz je v případě nutnosti možné zajistit i helikoptérou. Instalace a uvedení zařízení do chodu má být velmi snadné.

OffGridBox je vybaven fotovoltaickými solárními panely o celkové ploše 20 m2. Slouží pro výrobu elektřiny, kterou je možné rovnou spotřebovat, nebo uložit do baterií.

Zároveň se část elektřiny využívá v rámci úpravny vody a také k jejímu čerpání. Zařízení lze doplnit i malou větrnou turbínou, solárně termickými kolektory pro ohřev vody a dalšími doplňky.

Zvládne upravit i mořskou vodu

OffGridBox obsahuje polyethylenový zásobník na vodu o objemu 1500 litrů. Dokáže zachycovat dešťovou vodu dopadající na plochu solárních panelů, ale poradí si i s vodou z místních zdrojů, z pramenů, řek, a dokonce odsolí i mořskou vodu. Dvoufázovou filtrací a UV sterilizací připraví za hodinu 1000 litrů pitné vody. Pokud je potřeba odsolování mořské vody, dokáže denně upravit až 2000 litrů.

Vzhledem ke kovovému opláštění je celé zařízení velmi odolné a může poskytovat své služby i v extrémních podmínkách.

Solární žárovky z PET lahví rozsvěcují chudinské chatrče po celém světě

Podle informací firmy OffGridBox, která sídlí v Itálii, Bostonu i Rwandě, je kontejner nákladově efektivní, protože používá solární energii. Díky ekologickému provozu se do ovzduší nedostane 1,97 tun CO2, který by vyprodukovalo srovnatelné zařízení poháněné naftou.

Anketa

Jakou podobu získávají netradiční solární elektrárny v Číně?

OffGridBox lze také konstrukčně přizpůsobit podle místních potřeb. Plocha solárních panelů může být i větší, stejně jako kapacita baterií nebo je možné pozměnit technické parametry úpravny vody pro případ specifického znečištění apod.

Kde se OffGridBox uplatní?

V kontextu rozvojových zemí může jeden OffGridBox výrazně zlepšit životní podmínky celé vesnice.

První pomoc dokáže poskytnout v lokalitách zasažených nejrůznějšími druhy katastrof. Toto zařízení ale může zaujmout také lidi, kteří dlouhodobě žijí mimo dosah civilizace a potřebují si zajistit přístup k elektřině i pitné vodě.

Anketa

Z čeho také vyrábějí v Nizozemí elektřinu?