Vše o elektřině

„Plastoví rybáři“ pomohli v Rotterdamu vybudovat plovoucí park z recyklovaného odpadu

V našich oceánech se „koupou“ biliony polymerů. Tato plastová polévka stojí každý rok za úmrtím či zraněním zhruba 100 tisíc mořských živočichů. V největším evropském přístavu, nizozemském Rotterdamu, se rozhodli, že už nechtějí do této polévky přilévat další porce. Na plasty unikající do moří nasadili četu „plastových rybářů“ a z jejich kořisti postavili originální plovoucí park.

„Plastoví rybáři“ pomohli v Rotterdamu vybudovat plovoucí park z recyklovaného odpadu
„Plastoví rybáři“ pomohli v Rotterdamu vybudovat plovoucí park z recyklovaného odpadu

Úvodní fotografie: Originální plovoucí park v Rotterdamu byl poprvé otevřen 4. července 2018. Zdroj: Recycled Park/Facebook

Do roku 2004, kdy nizozemské město předběhla Šanghaj, si Rotterdam držel titul dokonce největšího přístavu na světě. Dnes sice platí jen za evropskou jedničku, ale to nic nemění na tom, že lodní a námořní průmysl se silně podepsal na kvalitě místních vod.

Tušíte, kolik stojí kubík vody ve vašem městě? Přejít na přehled vodného a stočného

Nezisková organizace Recycled Island Foundation proto posledních 5 let hledala způsob, jak omezit „zaplevelení“ řeky Nová Máza, jež městem protéká, plastovým odpadem. Řeka ústí do Severního moře, kam samozřejmě putuje i vyhozené smetí.

Plastoví rybáři chytali polymerové úlovky 1,5 roku

Tým z neziskovky pořádal klasické sběrné akce, kdy skupiny dobrovolníků vzaly útokem břehy Nové Mázy a čistili je od vyplavených plastů. Kromě toho ale vyslali do akce i „plastové rybáře“. Nepředstavujte si žádné roboty s rybářským prutem a navijákem, šlo o plovoucí „popelnice“ na pontonech, jež zachytávaly plasty, které by jinak voda zanesla do moře.

Plastové zásoby nakřečkované za jeden a půl roku koordinátoři projektu protřídili a zpracovali podle návrhu studentů ze tří nizozemských univerzit. Vyrobili 28 plovoucích plošin ve tvaru šestiúhelníků a sestavili z nich unikátní plovoucí park o rozloze 140 m². První návštěvníci si ho prohlédli začátkem letošního července.

Hory odpadků mizí ze zátoky v Baltimoru díky šikovné solární čističce

Bujný život nad hladinou i pod vodou

Horní část každého šestiúhelníku se po naplnění hlínou může proměnit v malou zahrádku, která poskytuje úkryt v zeleni nejenom lidem, ale také domov pro rozličný hmyz, červy, slimáky nebo vodní ptáky.

vrchní část plošiny recyklovaného parku

Podvodní plochu pokrývají řasy a další vodní flora, aby sem mohli klást vejce nebo jikry s mlíčím ryby a jiní vodní živočichové.

spodní část plošiny recyklovaného parku

Dvě plošiny slouží jako plovoucí kruhové lavičky. Šestiúhelníky dosahují různé výšky, aby se v nich mohly usídlit rozmanité druhy vegetace, od mechu až po stromy.

Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka

Park z recyklovaného materiálu představuje první prototyp podobného řešení. Jeho stavebnicový charakter dovoluje přidávat další díly a měnit tvar plošiny podle potřeby ve vybraném říčním terénu. Architekt parku Ramon Knoester doufá, že kromě Rotterdamu brzy zakotví i v dalších městech. První na ráně podle něj mohly být belgické Antverpy nebo Londýn, jelikož říční kanály obou měst se Rotterdamu velmi podobají.

Zdroje: Recycled Park, Mother Nature Network