Elektromobilita

Renault přišel s novým konceptem autonomního elektromobilu pro sdílenou městskou přepravu

Taxikářům lamentujícím nad úspěchem společnosti Uber roste další konkurence. Vozidla s autonomním řízením už se testují v mnoha zemích a od výraznějšího nástupu na silnice je podle řady předpovědí dělí jen roky. Originální koncept autonomního elektromobilu nedávno představil Renault. Vůz by měl najít uplatnění v rámci inteligentních městských systémů blízké budoucnosti.

Renault přišel s novým konceptem autonomního elektromobilu pro sdílenou městskou přepravu
Renault přišel s novým konceptem autonomního elektromobilu pro sdílenou městskou přepravu

Úvodní fotografie: Renault

Další ránu do už tak dost pochmurné budoucnosti tradičních taxislužeb zasadil Renault, když na ženevském autosalonu představil svůj koncept unikátního městského elektromobilu pro sdílenou přepravu až 6 osob, Renault EZ-GO.

Renault EZ-GO

Řidiči taxíků i Uberu možná nakonec najdou společnou řeč. V ne příliš vzdálené budoucnosti totiž, jak se zdá, přijdou o práci všichni. Snadno se tak za pár let dočkáme toho, jak budou ruku v ruce protestovat proti zavádění automobilů s autonomním řízením.

Auto mezi individuální a veřejnou dopravou

Auto si přivoláte pomocí aplikace v telefonu nebo ze speciálních stanic, které budou rozmístěny po městě. V jakoukoli denní či noční hodinu za chvilku přijede vůz bez řidiče a můžete nasedat. Stisknete tlačítko a jízda začíná.

V Renaultu si vyhráli i s designem, prosklená střecha a boční strany nabídnou mimořádný výhled do okolí. Očekává se proto, že taková projížďka bude velmi zajímat nejenom místní, ale také turisty. Výsuvný dotykový panel nabídne všechny důležité informace o trase i městě. Cestující si mohou během jízdy dobít telefony.

DeLorean Aerospace vyvíjí létající elektromobil inspirovaný Návratem do budoucnosti

Vůz však nebudete mít automaticky jen sami pro sebe. Pokud se trasa vaší cesty bude shodovat s dalšími lidmi, kteří si auto přivolali, mohou ostatní přistupovat nebo v průběhu vystoupit.

Renault EZ-GO

Plánuje se, že by službu mohly provozovat soukromé společnosti nebo také veřejné organizace. Autonomní taxi by se mělo stát spojením flexibility a komfortu individuální dopravy s efektivitou a bezpečností té hromadné.

15 situací, kde revoluce automobilového průmyslu do 25 let převrátí naše životy naruby

Pohodlné nastupování a vystupování

Vzhled robotického auta stříbrné barvy je navržen tak, aby bylo snadno rozpoznatelné a nezaměnitelné. Speciální způsob otevírání velmi usnadňuje nastupování i se zavazadly nebo osobám s pohybovým omezením např. s berlemi nebo na vozíku. Do vozidla se bude pohodlně nastupovat i s kočárkem.

Jak autonomní spolujízdu ve městech budoucnosti vidí konkurence od Mercedesu? To mě zajímá!

Uvnitř na pasažéry čeká pohodlná dlouhá sedačka do tvaru „U“. Pro ještě vyšší pohodlí nabídne auto funkci ztmavení prosklených ploch v případě příliš intenzivního slunečního záření.

Rychlostní rekordy u Renaultu EZ-GO nečekejte

Autonomní elektromobil od francouzské automobilky na pomezí hromadné a individuální dopravy patří do stejné skupiny vedle autobusů MHD a tramvají. Proto nemůžete čekat, že by nabízel ohromující rychlost jízdy.

Anketa

Který chystaný elektromobil má pokořit zrychlení z 0 na 100 do 1,9 sekund?

Nejsvižnějším tempem ujede necelých 50 km za hodinu. Elektřina se dostane do auta pomocí indukčního nabíjení. A indukční nabíjení poslouží i pasažérům s mobilními telefony.

Firma Continental představila revoluční technologii pro nabíjení elektromobilů

Pozitivní vliv autonomního vozu na městské prostředí

Jakákoli sdílená forma přepravy snižuje množství vozidel ve městech. Odlehčení pak bude znát i na menší potřebě parkovacích míst. Elektromobil je navíc tichý a bez škodlivých emisí. 

Renault EZ-GO pohled zvrchu

Stále však ještě zbývá spousta věcí k dořešení - legislativní a bezpečnostní otázky nebo vybudování potřebné dobíjecí infrastruktury. Navíc Renault EZ-GO zůstává a asi ještě několik let zůstane pouze odvážným konceptem.

Kde si můžete dobít elektromobil pro další jízdu už dnes? Ukázat mapu dobíjecích stanic