Vše o elektřině

Jak proměnit okna v solární panely? Speciální žaluzie vyrábí elektřinu ze slunce

Slunce často do oken svítí víc, než je nám to milé. Jako obranu pak používáme různá stínící zařízení, která přímý nápor slunečního žáru zachytí, ale bohužel bezúčelně. S tím by však mohl být brzy konec. Solární žaluzie přinášejí revoluci do oblasti stínící techniky.

Jak proměnit okna v solární panely? Speciální žaluzie vyrábí elektřinu ze slunce
Jak proměnit okna v solární panely? Speciální žaluzie vyrábí elektřinu ze slunce

Úvodní fotografie: solargaps.com

Ne každý má možnost umístit solární panely na střechu či fasádu domu, fotovoltaické články integrované do žaluzií proto představují mnohem jednodušší a dostupnější řešení.

Ukrajinský startup SolarGaps přichází s elegantním nápadem chytrých žaluzií, díky kterým můžete doma či v kanceláři vyrábět elektřinu ze slunce bez složitých technických a stavebních úprav. Solární žaluzie mohou údajně snížit účty za elektřinu až o 70 %.

Srazit výdaje za elektřinu pomůže také levný dodavatel. Zjistěte, jestli odebíráte proud za výhodné ceny Srovnat ceny elektřiny

Nicméně, největší část zmíněných úspor se má skrývat v menší spotřebě klimatizace. Tuhle technologickou novinku tedy spíš ocení obyvatelé horkem rozpálených měst a přímořských letovisek. V české kotlině se žádné velké zázraky čekat nedají.

Automaticky se otáčí podle dopadu slunečních paprsků

Lamely žaluzií se během dne průběžně pohybují tak, aby zachytily maximum sluneční energie.

Solární systém Smartflower: Květina, která se otáčí za sluncem a vyrábí elektřinu

Takto vyrobenou elektřinu je možné rovnou spotřebovat pomocí speciální stanice dodávané s žaluziemi, která nabíjí či napájí různá zařízení. Druhou možností je skladovat energii do baterií pro průběžné využití. Třetí variantou je prodej elektřiny do rozvodné sítě.

Kolik elektřiny vyrobí?

Žaluzie mohou být na okně instalovány jak z interiérové strany, tak zvenčí. Z hlediska efektivity provozu je však doporučováno venkovní umístění. Okno také nesmí být ničím stíněno a roli samozřejmě hrají i světové strany. V ideálním případě žaluzie zvládnou vyrobit 100 W energie na 1m2 okenní plochy, což je dost na provoz 30 LED žárovek.

Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu

Žaluzie instalované ve třípokojovém bytě s okny směřovanými na jih by měly být schopny vyrobit 5 kilowatthodin za den. V kancelářských budovách či obchodních prostorech s rozsáhlými prosklenými plochami by mohl být potenciál žaluzií až desetinásobný.

Solární žaluzie jako součást chytré domácnosti

Díky aplikaci pro chytré telefony může majitel solárních žaluzií sledovat, kolik energie vyrobily a také měnit jejich polohu. Řízení žaluzií a sledované statistiky je možné integrovat do dalších systémů pro chytré domácnosti např. Google Home. 

Ukrajinský startup chce rozjezd masové výroby financovat z příspěvků získaných na crowdfundigové platformě Kickstarter.