Elektromobilita

Přestaňte zneužívat rychlonabíječky, naštvala Tesla majitele elektromobilů dopisem

Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily od Tesly budou brzo stát i v České republice. V USA se ale firmě Tesla Motors podařilo udělat pořádné faux-pas. Poslali řidičům Modelu S dopis, ve kterém je laskavě požádali, aby to nepřeháněli s využíváním rychlonabíječek a jakmile si dobijí elektřinu, moc na stanici nezavazeli a rychle vyklidili prostor. Majitelé vozů od Tesly reagovali podrážděně.

Přestaňte zneužívat rychlonabíječky, naštvala Tesla majitele elektromobilů dopisem
Přestaňte zneužívat rychlonabíječky, naštvala Tesla majitele elektromobilů dopisem

By jurvetson (Steve Jurvetson) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Majitelé elektrických vozů od Tesla Motors mohou využít k dobití baterie jednu z 512 rychlonabíjecích stanic (Superchargers) po celém světě. Elektřinu mohou „natankovat“ zcela zdarma a za 30 minut mají dobito na ujetí více než 273 km. 

Potřebují řidiči luxusních elektromobilů elektřinu zdarma?

Mozky v inovativní automobilce se při zavádění této štědré nabídky spoléhaly na to, že majitelé luxusních vozů Tesla nebudou stát frontu na elektřinu zdarma z rychlonabíjecích stanic a raději nabijí baterii z domácí zásuvky. K rychlonabíječkám by měli sáhnout jen, když cestují daleko za humna svého bydliště. 

Na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v roce 2011 dokonce Kurt Kelty, ředitel oddělení pro technologie baterií Tesly, prohlásil, že jejich klienti si budou vesele dobíjet baterie doma a nabíjecí stanice skoro nebudou potřebovat.

Nabijte si baterii a kliďte se nám z očí

Jenže nedávno přišel mnoha majitelům elektrických vozů Tesla uctivé psaní s lehce výhružným tónem. Adresátovi bylo sděleno, že Tesla Motors považuje za častého návštěvníka místní rychlonabíjecí stanice. Zároveň byl nebohý majitel elektromobilu požádán, aby omezil nabíjení z rychlonabíječek a jakmile je nabíjení hotové, okamžitě uvolnil místo dalším. 

Anketa

Které evropské národy nakoupily v minulém roce nejvíc elektromobilů?
 

Vlastníků elektrických vozů se výzva poněkud dotkla. Na diskuzním fóru Tesla Motors Club se rozhořela debata o tom, jestli je automobilka považuje za parazity, kteří zneužívají bezplatný systém.

Nejpikantnější ale bylo, že výhružný dopis či e-mail přišel i lidem, kteří se na rychlonabíjecích stanicích neukázali celé měsíce nebo dokonce použili rychlonabíječkou pouze jednou v životě.

Ohrozí pozici Tesly nové Porsche na elektrický pohon?

Zatímco baterii Modelu S nabijete na 80 % za 40 minut, konkurenční automobilka Porsche na autosalónu ve Frankfurtu představila nový elektrický vůz, který Teslu strčí do kapsy. Novinku Porsche Mission E totiž řidič dobije na 80 % kapacity baterie už za 15 minut. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Navíc Porsche na elektřinu překoná Model S od Tesly i dojezdu. Ujede až 500 km na jedno nabití, na rozdíl od Modelu S, ze kterého vymačkáte šťávu maximálně na 420 km. Porsche Mission E se ale na trh dostane nejdříve za pět let. Ani mágové v Tesla Motors ale neusnuli na vavřínech a nedávno ukázali veřejnosti vlastní inovativní nápad. „Hadí“ nabíječku, která sama najde otvor elektromobilu a doplní elektřinu, pokud řidič zaparkuje svůj vůz v její blízkosti.