Elektromobilita

Pro obří droní taxíky staví v Singapuru miniletiště. Mrkněte na 1. zkušební let nad městem

Není to pták, není to letadlo, ani duch Iron Mana, ale velký bílý dron pro přepravu cestujících ve věčně ucpaných velkoměstech. Elektrický letoun Volocopter má za sebou sice už více vzletů, ale první let nad městem se uskutečnil teprve letos v říjnu v Singapuru. Asijská metropole vzdušným taxíkům hodně fandí, a proto zde také vzniká první letiště pro revoluční dopravní drony. Jak VoloPort vypadá?

Pro obří droní taxíky staví v Singapuru miniletiště. Mrkněte na 1. zkušební let nad městem
Pro obří droní taxíky staví v Singapuru miniletiště. Mrkněte na 1. zkušební let nad městem

Úvodní fotografie: První testovací let droního taxíku nad Singapurem trval 2 minuty. Autor: Nikolay Kazakov pro Volocopter

Létající auta, super rychlé kapsle pro zběsilou jízdu Hyperloopem, podzemní tunely pro vozidla a seznam různých možností, jak vyřešit zoufalou dopravní situaci v mnoha přelidněných metropolích, by mohl pokračovat ještě dlouho.

Futuristická vozidla, která „lyžují a bruslí“. Tak vidí budoucnost dopravy mladí designéři

Průkopnící vzdušné „MHD“ pocházejí z Německa

Mezi možná řešení problému patří i vzdušné taxíky. A málokterá firma pokročila v jejich vývoji tak daleko jako německý startup Volocopter. Tento výrobce VTOL letounů na elektrický pohon veřejnost naposledy přivedl do úžasu koncem října v Singapuru.

Volocopter provedl první let nad městem. Trval 2 minuty a model Volocopter X2 se vznášel nad singapurským zálivem Marina Bay ve výšce 40 metrů. Pilot v dronu urazil vzdálenost 1,5 km. Technologie sice umožňuje také autonomní let bez lidského řízení, ale pro získání důvěry zákazníků chce společnost začít s pilotem v kokpitu.

elektrický letoun od firmy Volocopter

Z technického hlediska jde o gigantický létající dron, takže může letět i zcela autonomně. To jsme si vyzkoušeli již v roce 2017. Jenže pro rozjezd služby vzdušných taxíků potřebujeme mít důvěru našich cestujících i provozovatelů MHD. Proto jsme přesvědčeni, že je lepší začít létat s piloty. To znamená, že v dronu bude aspoň ze začátku vždy jeden pilot a jeden pasažér.

- Alex Zosel, zakladatel spol. Volocopter v komentáři pro web Smart Highways

Auta startupu Navya: Šance Evropy na vlastní autonomní dopravu, nebo zatím jen velký sen?

Inženýři z německého startupu také vyvinuli prototyp letounu VoloCity, který unese 2 osoby a dosáhne max. rychlosti letu 110 km/hod. Firma uvádí dolet 35 km s možností dostat gigantický dron s 18 rotory velmi rychle zase zpátky do vzduchu. Vybitou baterii lze totiž vyměnit za novou do 5 minut.

Droní taxík VoloCity

technické parametry hodnoty u modelu VoloCity
pohon elektrický
kapacita 2 osoby včetně zavazadel
nosnost nákladu 200 kg
dolet 35 km
max. rychlost 110 km/hod
výška 2,5 m
průměr rotorového ráfku (včetně rotorů) 11,3 m
počet rotorů 18
typ baterie 9 kusů Li-on baterií
doba potřebná na výměnu baterií 5 minut
možnost provozu v EU žádost pro získání certifikátu EASA pro VTOL letouny

Volocopter nad zálivem Marina Bay v Singapuru

VoloPort, letiště pro obří drony v centru města

Ve spolupráci s britskou firmou Skyports buduje Volocopter v centru Singapuru letiště budoucnosti, kde budou droní taxíky přistávat. První prototyp letiště odhalily obě firmy 21. října během Světového kongresu zaměřeného na inteligentní dopravní systémy (ITS World Congress).

Modulární design letiště umožní, aby podobné VoloPorty mohly stát na střechách železničních či autobusových stanic, u městských parkovišť nebo kdekoli v centrech měst. Podle koumáků ze Skyports nabízí Singapur mnoho dalších vhodných míst, kde by mohli postavit nové VoloPorty a propojit celou službu do dopravní sítě.

VoloPort v Singapuru

Ten první umístěný na plovoucí plošině nazvané The Float at Marina Bay by měl být plně funkční ještě do konce letošního roku. Podle plánu první komerční lety droních taxíků v Singapuru odstartují koncem roku 2021 nebo začátkem r. 2022.

V Paříži minulý rok testovali zase létající vodní taxík. Jmenuje se Bublina a stojí za ním francouzský startup SeaBubbles. Chci ho vidět!

Kdy nás droní taxíky svezou nad Evropou?

Nejdříve chceme ukázat, že služba funguje na asijském trhu. Když tam budeme úspěšní i zbytek světa rychle pochopí, že naše drony mohou létat i v jejich městech.

- Duncan Walker, ředitel Skyports v komentáři pro magazín eVTOL

interiér letiště pro droní taxíky firmy Volocopter

Startup Volocopter nyní tvrdě pracuje na tom, aby jejich letoun VoloCity získal certifikát pro povolení letů od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Na možnost zavolat si kvůli odvozu droní taxík si ale budou Evropané ještě muset nějakou dobu počkat. Celý proces na získání certifikátu od EASA totiž potrvá nejméně 2 roky. 

Anketa

Kde inženýři z Volocopteru poprvé představili široké veřejnosti prototyp svého prvního letounu Volocopter 2X?

Zdroje: Volocopter.com, Smarthighways.net, eVTOL.com, traffictechnologytoday.com