Elektromobilita

Hyundai Ioniq Electric: Elegantně za výkonem a aerodynamikou

Elektromobil Hyundai Ioniq Electric je synonymem energetické účinnosti. Důkazem je první místo v hodnocení ADAC EcoTest 2017 německého autoklubu ADAC. Avšak příkladná ohleduplnost vůči životnímu prostředí není to jediné, čím se model může pochlubit. Korejská automobilka na Ioniq v oblasti ekologických automobilů sází a na atraktivitě nabídky je to pozitivně znát.

Hyundai Ioniq Electric: Elegantně za výkonem a aerodynamikou
Hyundai Ioniq Electric: Elegantně za výkonem a aerodynamikou

Fotografie: Hyundai

Elegantní design modelu Ioniq prezentuje čisté linie a vyvážené proporce. Snaha promyslet vše do posledního detailu se zhmotňuje v ladnou karoserii. Ta je vyrobena z vysokopevnostní ocele a lehkého hliníku. Součinitel aerodynamického odporu vzduchu je pouhých 0,24 a Ioniq Electric získal v testech Euro NCAP nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Stejně tak se mu podařilo posbírat několik dalších evropských ocenění za provozní a užitné vlastnosti.

Jak se liší údržba a servis u aut se spalovacím motorem a elektrických vozů? To mě zajímá!

Příjemný zážitek z plně elektrické jízdy

Na silnici se o slovo hlásí sladěné komponenty elektrického pohonu. Výkonný elektromotor má 120 k a chlubí se maximálním točivým momentem 295 Nm.

Z pohledu ergonomie a technologií stojí za zmínku středová konzole. Ta velmi výrazně zjednodušuje ovládání hlavních řídicích funkcí. Pod tlačítky máte k dispozici přepínání mezi jízdou vpřed, neutrálem a jízdou vzad. Na stejném místě čeká volba jízdních režimů. Toužíte po dynamickém projevu? Režim Sport přidává nezanedbatelných 30 Nm točivého momentu.

Hyundai Ioniq Electric nezapomíná na bezpečnost a v rámci nadstandardní výbavy na vás čeká asistent pro jízdu v jízdním pruhu, sledování mrtvého úhlu a například také adaptivní tempomat. Zábavu za volantem garantuje nejen působivá akcelerace při nízkých rychlostech, ale také velmi dobré jízdní vlastnosti. V českých médiích se podařilo Ioniq Electric vyhrát několik srovnávacích testů, ve kterých se postavil například Nissanu Leaf nebo BMW i3.

Hyundai Ioniq Electric: Specifikace

Motor a baterie

Pohonné ústrojí 88 kW FWD
Pohon synchronní elektromotor s permanentními magnety
Výkon 120 k
Točivý moment 295 Nm
Akumulátor 28 kWh

Hyundai Ioniq

Dynamika a spotřeba

Zrychlení 0–100 km/h 9,9 s
Maximální rychlost 165 km/h
Kombinovaná spotřeba 11,5 kWh
Dojezd až 280 km (podle WLTP)

Kolik máme v Česku i na Slovensku dobíjecích stanic pro elektromobily? Ukázat na mapě!

Rozměry a hmotnost

Typ karosérie liftback
Počet míst 5
Pohotovostní hmotnost 1 535 kg

Délka

4 470 mm
Šířka 1 820 mm
Výška 1 450 mm
Rozvor 2 700 mm
Kufr 350 l

Základní cena Hyundai Ioniq Electric: 889 990 Kč

Hyundai Ioniq