Technologie

Musk láká na novou solární střechu od Tesly. Vyjde mu 3. pokus jak uspět na trhu s FVE?

Solární tašky značky Tesla představil Elon Musk už před 3 lety. Trh s domácí střešní fotovoltaikou měly vzít útokem už loni, ale sekce energetických produktů Tesly hlásila jedno zpoždění za druhým. Třetí verze solární střechy (Solar Roof V3) má mít konečně vychytané mouchy předchozích modelů. Uspějí nyní Teslí solární tašky na velmi kompetitivním trhu solárních panelů?

Musk láká na novou solární střechu od Tesly. Vyjde mu 3. pokus jak uspět na trhu s FVE?
Musk láká na novou solární střechu od Tesly. Vyjde mu 3. pokus jak uspět na trhu s FVE?

Úvodní fotografie: Solární střecha od Tesly je kombinací solárních a nesolárních tašek. Zdroj: Tesla Inc.

U první a druhé verze solární střechy jsme teprve zjišťovali, jak na to. Myslím, že třetí verze je konečně připravená na velké věci. Takže teď rozjedeme sériovou výrobu solární střech verze 3 v naší gigatovárně v Buffalu. Myslím, že tento produkt bude úžasný.

- Elon Musk, šéf Tesla Inc. pro web GreenTechMedia

Sliby spojené s představením Solar Roof V3 (třetí verze solární střechy od Tesly) zní krásně. Elon Musk slibuje, že tento model fotovoltaiky od Tesly bude stát stejně jako běžná střecha osázená klasickými solárními panely, ale bude 3krát odolnější, zabere méně času při instalaci a vydrží 25 let.

První solární tašky od Tesly se nepovedly

Jenže něco podobného vizionář, který se proslavil především výrobou krásných elektrických bouráků, tvrdil už u první verze solárních tašek. Tehdy dokonce zákazníky lákal na 30letou záruku na produkt. Hlavní výhoda všech verzí Teslích solárních šindelí spočívá v tom, že je nerozeznáte od obyčejných břidlicových tašek, takže vám výroba energie ze slunce nebude hyzdit dům.

Solární tašky Tesla jdou na dračku. Naše konkurence je v háji, zní silácky z Tesly

Bohužel u 1. i 2. verze solární střechy se majitelé potýkali nejen s narůstající čekací lhůtou na instalaci. U obchodního řetězce Walmart, který nechal obložit přes 240 prodejen fotovoltaikou od Tesly, bylo kvůli taškám pořádně horko.

Příliš „žhavé“ Tesla solární střechy pro Walmart

Společnost Walmart nedávno „pozvala“ Elona Muska k soudu. Na 7 střechách, kde Tesla zajistila instalaci svých solárních tašek, došlo k požárům. Kvůli jednomu z nich musela být prodejna zavřená dokonce 8 dní. Walmart proto žádá náhradu škod způsobených plameny a zároveň sundání zbývajících solárních střech z jejich obchodů na náklady společnosti Tesla.

Soudní proces může mít katastrofální následky pro prodej solárních tašek Tesla, i když nyní půjde na trh verze, která (aspoň zatím) žádné samovznícení materiálu nezpůsobila. Ztráta Walmartu jako věrného zákazníka Teslu zabolí dvojnásobně. Walmart si totiž také předobjednal 45 kusů elektrikých kamionů Tesla Semi. Možná vedení Walmartu objednávku tahačů na elektřinu od Muska ještě přehodnotí.

I na trhu elektrických tahačů má Tesla konkurenci. Jaké firmy dýchají Muskově automobilce na záda? To mě zajímá!

Tiskárna na peníze na vlastní střeše

Ve stejné době, kdy se Teslí solární střecha dostala pod palbu stížností od Walmartu, se pokusil Elon Musk trochu napravil reputaci produktu. Nabídl klientům v několika státech USA službu Rent Solar. Ta umožňuje po zaplacení měsíčního poplatku (od 50 USD) využívat výhod domácí fotovoltaiky, aniž by majitel musel platit vysoké pořizovací náklady za solární technologii.

solární střecha od Tesla Inc.

Jde tedy o pronájem solárních panelů, který se podle Muska vyplatí každému, kdo bydlí v regionu s vysokými cenami elektřiny. Proto tuto službu také nazval: „tiskárnou na peníze na střeše vlastního domu“. Jediný háček se objeví v případě, že zákazník ztratí zájem o službu. Za odstranění solárních tašek bude muset uhradit poplatek 1500 USD za odinstalování zařízení.

Boříme solární mýty! Odhalte fámy a polopravdy, které kolují o fotovoltaice

Pád Tesly z výsluní solárního byznysu

Nová Solar Roof V3 je dostupná prozatím jen ve tmavé variantě. Jiný design solární střechy chce Elon Musk přidat každých 6 až 9 měsíců. V konečné fázi by instalace produktu měla zabrat pouze 8 hodin. Šindele z tvrzeného skla mají odolat kroupám o průměru 5 cm a nárazům větru o rychlosti 177 km/hod. Vylepšenou solární střechou se Tesla snaží dohnat ujetý vlak na trhu s fotovoltaikou pro americké domácnosti.

Domácí baterie Powerwall

Zatímco v roce 2017 byla Muskova firma jedničkou na trhu, letos jí patří až třetí příčka za firmami Sunrun a Vivint Solar. Jednou z příčin pozvolného úpadku Tesly v tomto sektoru se stal větší důraz na rozjetí masové výroby elektromobilu Tesla Model 3 a tím pádem upozadnění snah při vývoji solárních tašek.

Tesla Model 3: 7 zajímavostí o autě, které má rozpoutat elektrickou revoluci

Na rok a půl jsme energetickou sekci Tesla připravili o její inženýry a další zdroje. Kromě toho jsme vzali výrobní kapacity pro baterie Powerwall a Powerpack a přesměrovali je do výrobního procesu pro Tesla Model 3. Museli jsme to udělat, protože kdybychom nevyřešili problémy s výrobou Modelu 3, společnost Tesla by nepřežila.

- Elon Musk, šéf Tesla Inc. pro web GreenTechMedia

Od kdy Tesla prodává také solární tašky?

Do nabídky produktů Tesla Inc. se dostaly solární panely v roce 2016, když společnost zaměřená hlavně na výrobu elektromobilů, odkoupila firmu SolarCity, tehdy vedenou bratranci Elona Muska (Peter Rive a Lyndon Rive) za 2,6 miliardy USD.

Některé nápady Elona Muska vypadají na první pohled šíleně, ale nakonec se ukáže, že to byl skvělý obchodní tah. Třeba jako když se šéf Tesly a zároveň Boring Company rozhodl prodávat plamenomety. Chci vědět víc o plamenometech!

Tato akvizice se právě dostala do ohniska zájmu právníků, protože investoři Tesly zažalovali představenstvo firmy včetně Muska kvůli zkreslení informací o finančním stavu SolarCity v době jednání o akvizici. Podle nich byla tehdy firma prakticky na cestě do insolvence, což Elon Musk záměrně akcionářům zamlčel, aby akvizice proběhla a vytrhla tak trn z paty jeho bratrancům, což zavání na střetem zájmů. Než se soudní tahanice s akcionáři Tesly i s řetězcem Walmart vyřeší, uplyne přinejmenším ještě několik měsíců.

Zdroje: CNBC, MarketWatch, GreenTechMedia, Inc., Electrek, Wired