Vše o elektřině

Nejpřevratnější vynález 20. století z oblasti energií: Co si myslí experti?

Který vynález 20. století rozpoutal revoluci ve způsobu, jakým dnes využíváme elektřinu a energii obecně? Chtěli jsme znát názor 8 odborníků na energie a techniku. Televizi, playstation ani iPhone 6 v jejich odpovědích nehledejte, zaměřili se spíše na vynálezy, které změnily život celého lidstva. Už jste vymysleli svého vlastního favorita? Podívejte se, jestli se shodnete s některým z expertů.

Nejpřevratnější vynález 20. století z oblasti energií: Co si myslí experti?
Nejpřevratnější vynález 20. století z oblasti energií: Co si myslí experti?

V poslední době se nám může zdát, že nové vynálezy se kolem nás objevují stejně rychle jako mrtvoly v béčkovém hororu. Ale ani 20. století neznamenalo pro vynálezy okurkovou sezónu. O energiích to platí dvojnásob. Proto jsme se osmi expertů zeptali, který z nich považují za největší trefu do černého. Všichni dostali stejnou otázku:

„Jaký byl nejvýznamnější vynález v oblasti energií ve 20. století a proč?“

Za nejvýznamnější vynález (spíše objev) považuji objev jaderného štěpení a z toho odvozené reaktory využívající štěpení atomu. Štěpná reakce, která dokáže z relativně malého množství hmoty uvolnit obrovské množství energie, významně zasáhla nejen oblast energetiky, ale také oblast bezpečnosti a přeneseně celých mezinárodních vztahů.

- Pavel Farkač, Specialista pro vnější styky Institutu energetické ekonomie VŠE

Z pohledu vývoje zásobování domácností v příštích letech bude patrně nejdůležitějším vynálezem minulého století osobní počítač připojený k internetové síti. Umožňuje optimální využití decentralizovaných malých zdrojů energie a kompletní změnu fungování sítě. Vysoko na seznamu by figuroval i pasivní dům.

- Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA

Solární článek. Stal se důležitou komponentou pro průzkum vesmíru a v 21. století se Slunce bezesporu stane jedním z hlavních zdrojů energie.

- Jan Horčík , šéfredaktor www.hybrid.cz

Napadá vás jiná vhodná otázka, kterou byste rádi položili skupině expertů? Napište nám na e-mail [email protected] anebo na nás houkněte na našem facebooku, a my z vašich nápadů vybereme ten nejzajímavější a otázku za vás odborníkům na energie a techniku položíme. Těšíme se na vaše nápady.

Nejvýznamnější vynález 20. století je internet. Sice to nemá přímou spojitost s energiemi, ale na základě internetu se energetický průmysl mohl rozrůstat a řídit.

- Kamil Čub, energetik ECON Energy, s.r.o.

Z našeho oboru je to nejspíš výstavba energeticky pasivních budov, stránka spotřeby energie je totiž důležitější než stránka její výroby.

- Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy

Před 61 lety představili vědci z Bellových laboratoří první moderní křemíkový panel. Již tehdy psal o tomto objevu New York Times, že: „začala éra, která povede k realizaci jedno ze snů lidstva – využití neomezené energie slunečního záření pro civilizaci.
 
Na komerční rozšíření solární energetiky jsme si museli počkat, ale díky rychlému pokroky v posledních čtyřech, pěti letech reprezentovaném především radikálním poklesem ceny fotovoltaických modulů jsme se přiblížili konkurenceschopné solární elektřině. Pokud bychom uvažovali v Česku jen dostupné střechy, může elektřina ze slunce dodat elektřinu pro více než dva miliony domácností – šetrnou a levnou.

- Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost

Využití řetězové reakce.

- Vlado Ríša, šéfredaktor měsíčníku sci-fi, fantasy a hororu XB-1

Anketa

Tušíte, která země bude mít do roku 2035 postavených nejvíc jaderných reaktorů?

Energetika je velmi konzervativní obor. Jaderná energetika se ve 2. polovině 20. století jevila zpočátku jako zdroj, který pokryje veškeré naše potřeby. Dnes je již jasné, že tyto představy se nenaplnily a jaderné elektrárny jsou pouze jednou součástí energetického mixu, navíc v současnosti s problematickou ekonomikou.
 
Myslím, že pro energetiku, stejně jako pro veškeré další obory, byl nejvýznamnější vynález internetu a obecně obrovský rozvoj informačních technologií, který stále pokračuje. Tyto IT technologie mění fungování energetiky zásadním způsobem.

- Jiří Gavor, jednatel ENA s.r.o. - energetické poradenství a analýzy