Domácnost

Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete

Připadá vám, že v té záplavě čísel, která se na vás hrne při nakouknutí do každoročního vyúčtování elektřiny od vašeho dodavatele, se ztrácíte jako Eskymák ve sněhové vánici? Cifra přeplatku či nedoplatku sice vašim očím neunikne, ale marně si lámete hlavu, jak jste se k takovým částkám dopracovali? Ukážeme vám, jak se vyznat ve faktuře za elektřinu a kde se dají náklady za energie snížit.

Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete
Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete

Kterou část účtu za jiskřivou energii můžete sami ovlivnit a co znamenají zkratky jako VT, NT, D02d si osvětlíme na modelové faktuře od společnosti eYello.cz. Faktura od jiných dodavatelů sice může vypadat trochu jinak, ale odlišnosti se skrývají spíše v grafickém provedení. Všechna vyúčtování totiž musí obsahovat stejné povinné údaje.

První strana vyúčtování elektřiny neodhalí, kde se dá ušetřit

Informace na první straně dávají základní přehled o tom, kdo, co komu dluží, tedy kalkulaci přeplatku či nedoplatku. Nespecifikují jednotlivé složky ceny elektřiny, proto když podomní prodejce počítá „výhodnou“ slevu z částky uvedené na první straně vyúčtování, zavání to podfukem.

vyúčtování elektřiny: první část

0) Hlavička vyúčtování elektřiny

Kromě loga dodavatele a často i jeho kontaktních údajů zde najdeme identifikaci zákazníka. Číslo zákazníka je dobré si poznačit, pokud se chystáte po telefonu řešit s energetickou firmou nějaké nesrovnalosti na faktuře.

Jak reklamovat vyúčtování za elektřinu? Ani faktury nejsou bez chyb

1) Fakturovaná částka

Pokud proud ve vaší domácnosti neslouží k ohřevu vody, vytápění či nabíjení elektromobilu, setkáte se pouze s cenou za vysoký tarif (VT). Ostatní uvidí navíc i částku účtovanou za nízký tarif (NT), který dovoluje odebírat elektřinu za nižší ceny v předem daných časových úsecích během dne. Vysoký i nízký tarif se odvíjí od spotřebovaných kilowatthodin. Ceny účtované po měsících se vztahují k fixním poplatkům za odběrné místo. Jde o součet měsíčních plateb za jistič, stálý plat a poplatky operátorovi trhu (OTE).

2) Zúčtování

Po odečtení zaplacených záloh od celkových nákladů za dodávku elektřiny a zahrnutí případných slev či bonusů se vyčíslí konečný přeplatek či nedoplatek. Pokud vás výsledek příjemně překvapí, neznamená to, že přeplatek automaticky dostanete na účet. Mnoho dodavatelů vrací jen částky, které přesáhnou 100 či 200 Kč, případně čeká, že o zaslání přeplatku se přihlásíte sami písemnou žádosti. V opačném případě vám o přeplatek sníží zálohy v dalším fakturačním období.

3) Platební údaje a výše přeplatku či nedoplatku

Když vyúčtování přinese naopak nemilé překvapení, dozvíte se z této sekce datum splatnosti nedoplatku a samozřejmě také splatnost první zálohy v dalším období. Pokud už tušíte, že peníze v dané lhůtě neseženete, vyplatí se neotálet při sjednávání splátkového kalendáře s dodavatelem, abyste se vyhnuli případným poplatkům za upomínky.

vyúčtování elektřiny: 2. strana

4) Spotřeba podle elektroměru

Z prvního řádku se dozvíte technické detaily jako distribuční sazbu (D57d), hodnotu jističe a název produktu (Single). Domácnosti, které elektřinou jen vaří, svítí a napájí běžné spotřebiče, uvidí na své faktuře distribuční sazbu D02d či D01d.

Další čísla se týkají elektroměrem spočítané spotřeby. Konečné stavy jednoho období se vždy rovnají počátečním stavům dalšího období. Čísla na skutečném měřidle a na faktuře raději zkontrolujte, pokud poslední měření probíhalo odhadem. To znamená, že dodavatel využil historických dat o spotřebě pro odhadnutí aktuálního stavu.

5) Cena za obchod s elektřinou

Pokud při pohledu na výši záloh zažíváte stejné pocity jako divák Hitchcockova hororu, tady najdete položky, s jejichž výši můžete zahýbat v příštím roce změnou dodavatele. S výjimkou daně za elektřinu, která je dána Zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů, totiž mají další dvě částky plně ve své režii obchodníci s elektřinou.

U běžné domácnosti, jež proudem netopí, ani neohřívá vodu, tvoří neregulovaná část účtů za proud přes 40 % celkem zaplacené sumy. S vyšší spotřebou tento podíl dále narůstá, takže důležitost výběru výhodného nabídky se ještě zvyšuje.

Ověřte si, že váš dodavatel stále nabízí výhodné ceny i férové obchodní podmínky.

6) Cena za regulované služby

Naopak s položkami, které najdete mezi regulovanými službami, nepohnete, protože jejich výši určuje regulátor trhu ERÚ. Všichni dodavatelé si za ně tedy účtují na chlup stejné částky.

Levnou elektřinu už odebíráte, ale stále vám účet za odebrané kWh u vás doma připadá vysoký? Zkuste odhalit největší žrouty elektřiny pod vaší střechou. Vypátrat žrouty

7) Započtení daní a 8) Rekapitulace záloh

Poslední dva oddíly není zřejmě nutné rozebírat. Detailnější informace k vyúčtování většinou zákazníci najdou na webových stránkách dodavatelů po přihlášení k jejich uživatelskému účtu.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu