Vše o elektřině

Cena elektřiny za komunismu: Je dnes dražší?

Cena elektřiny za komunismu: Je dnes dražší? Jo tenkrát za komunistů, to bylo všechno levnější! Také máte ve svém okolí někoho, kdo tuhle větu s oblibou používá při lamentování nad drahými cenami v podstatě jakékoliv zboží či služeb? Jak je to s elektřinou? Má podobný výrok ekonomické opodstatnění? Podívejte se, jaké byly ceny elektřiny za komunismu a jaké jsou dnes.

Cena elektřiny za komunismu: Je dnes dražší?
Cena elektřiny za komunismu: Je dnes dražší?

Využijeme medián mzdy a cenu za kWh

Porovnávání aktuálních cen s těmi za komunismu bude vždy vzbuzovat vášně. Platí to bez ohledu na to, jestli se zaměříme na ceny elektřiny, nemovitostí, potravin nebo elektrospotřebičů. Vnímání konkrétních dat bude individuální podle vaší životní a finanční situace. Jinak na srovnání bude nahlížet vysoce postavený manažer z Prahy, jinak prodavačka z Havířova. Odlišný pohled bude mít člověk, který komunismus zažil a generace, pro kterou je to kapitola z dějepisu.

Jinými slovy, do značné míry jde o srovnávání nesrovnatelného. Pokusme se ale oprostit od pocitů a zaměřme se čistě jen na čísla. Pro porovnání využijeme cenu elektřiny za jednu kWh a medián mzdy. Medián je více vypovídající než průměrná mzda, kterou výrazně vychylují vysoké příjmy a většina populace na ni nedosáhne. Naproti tomu medián je hodnota, která se nachází přesně uprostřed – rozdělí ekonomicky aktivní obyvatele na dvě stejně velké skupiny, z nichž jedna vydělává více a druhá méně. K porovnání poslouží data z roku 1989 a z uplynulého roku.

Historie a současnost distribuční soustavy elektrické energie v České republice

Elektřina není dražší než za komunismu

Medián měsíční mzdy v roce 1989 činil 3 tisíce Kčs. O 31 let později byla tato hodnota více než desetkrát vyšší – konkrétně 32 870 korun. Jedna kilowatthodina elektřiny stála v revolučním roce 0,48 Kčs. Loni se v průměru platilo 4,71 korun za kWh. Znamená to, že v roce 1989 jste z mediánu mzdy pokryli spotřebu 6250 kWh. V loňském roce si člověk s mediánem mohl dovolit zaplatit 6978,8 kWh.

Srovnání cen elektřiny za komunismu a nyní

Rok

1989

2020

Průměrná cena za 1 kWh elektřiny (v Kčs/Kč)

0,48

4,71

Medián měsíční mzdy (v Kčs/Kč)

3000

32870

Kolik kWh elektřiny se z mediánu mzdy dalo zaplatit

6250

6978,8

Zdroj: ČSÚ

Odpověď na otázku, zda je dnes elektřina dražší než za komunismu, je tedy jednoznačná. Ne, není dražší. Naopak – elektřina je o necelých 12 procent levnější. Minimálně u elektřiny neplatí, že za komunismu bylo lépe. Za její spotřebu si lidé připlatili.

Srovnání částečně ovlivňuje koronavirus

Statistiky a čísla jsou jedna věc, jejich vysvětlení a interpretace ale může být různá. Rozhodně je na místě připomenout, že rok 2020 byl v mnoha ohledech netradiční. Téměř celý loňský rok již ovlivňovala celosvětová pandemie koronaviru. Ta se podepsala i na trhu s elektřinou. V důsledku zpomalení ekonomiky klesla poptávka po elektřině, což tlačilo ceny dolů. Řada dodavatelů elektřinu zlevnila ještě během podzimu. V reakci na situaci na trhu se mimo jiné změnily i regulované ceny elektřiny.

Pandemie koronaviru nabourala odhady, které pro rok 2020 souhlasně předpovídaly růst cen elektřiny. V případě, že vakcinace splní svůj účel, se dá předpokládat rychlý růst ekonomiky a následně také zdražení elektřiny. Nicméně i výrazný nárůst cen by znamenal spíše dorovnání nákladů na elektřinu v porovnání s rokem 1989. Lze proto obecně říct, že ceny elektřiny se v poměru k výplatě pohybují ve velmi podobných relacích jako v roce 1989.

ERÚ reaguje na koronavirus mimořádným cenovým rozhodnutím a ulevuje firmám

Výdaje podobné, trh s elektřinou zcela jiný

Zatímco část výplaty, kterou utratíte za elektřinu, je srovnatelná, celý trh doznal za více než 30 let zásadních změn. Během komunistické éry v zemi fungoval jeden dodavatel elektřiny, v současné době si můžete vybírat z několika desítek různých poskytovatelů. Trh s elektřinou se nezměnil ze dne na den, plně liberalizovaný je až od roku 2006.

Pokud vám dodavatel elektřiny nevyhovuje, není nijak složité jej opustit. Podívejte se, jak odejít od dodavatele elektřiny.

Srovnání cen elektřiny vám usnadní život

S nástupem moderních technologií jste v roli odběratele dostali do rukou další trumfy. Díky praktickým online kalkulačkám jednoduše z pohodlí domova zjistíte, jestli svému dodavateli neplatíte za elektřinu příliš. Jak na to? Stačí, když v kalkulačce vyplníte několik základních údajů a během pár vteřin máte přehledné srovnání cenových nabídek. Okamžitě vidíte, který dodavatel nabízí nejlepší cenu. Změnu dodavatele zvládnete online, nikam kvůli ní nemusíte. Věděli jste, že změnou dodavatele zákazníci v průměru ušetří více než tři tisíce korun ročně?

Cena elektřiny za kWh 2021: Domácnost platí 5,81 Kč v D02d

Naše kalkulačka navíc zohledňuje nejen cenu, ale rovněž celkové podmínky, které dodavatel nabízí. V rámci indexu komplexnosti se hodnotí například jednoznačnost a férovost obchodních podmínek, úroveň zákaznického servisu nebo poskytování smluv na dobu určitou/neurčitou.