Elektromobilita

Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle

Jednou to přijít muselo. Mezi samovyvažovacími vozítky, hoverboardy, jednokolkami a dalšími elektrickými přemisťovadly zkrátka chyběly kolečkové brusle s vlastním pohonem. Svoji verzi bruslí nedávno představil Segway, jeho načasování však nebylo nejšťastnější, o chvíli jej totiž předstihla čínská společnost InMotion s velmi podobným produktem.

Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle
Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle

Úvodní fotografie: Segway

Vlastně se tak úplně o brusle nejedná, je ale poměrně obtížné tento vynález jednoduše popsat a podobnost s bruslemi vás napadne na první pohled.

Druhý pohled ale odhalí spíše příbuznost s oblíbenými hoverboardy (nebo česky kolonožkami). Designéři hoverboard zkrátka rozdělili napůl. Pak ještě vycentrovali kolečka a Segway Drift W1 je na světě!

Hoverboard pro každou nohu zvlášť. Je to bezpečné?

Princip pohybu je založen na přenášení váhy podobně jako u dalších zařízení tohoto typu. Drift W1 se navíc pyšní povedeným minimalistickým designem. Výrobek se ještě neobjevil v prodeji, Segway už přitom budoucí zájemce láká fotkami a zveřejněná videa ukazují jízdu na těchto futuristických bruslích jako pohodovou záležitost pro volný čas.

Oproti jízdě na klasickém hoverboardu umožňují brusle i různé nové otáčky a manévry. Noha není ke stupátku nijak připevněná. Je otázka, jestli je to pro bezpečnost jízdy výhoda či ne. Jak se bude Drift W1 chovat, když bude každá noha dělat něco jiného? A co jestli noha za jízdy sklouzne? Jak se vyrovnají s nerovnostmi terénu? Otázek se nabízí víc než dost.

Češi vymysleli revoluční elektrický skateboard. Umělá inteligence prkna učí lidi jezdit

Nadšenci si budou moct brusle poprvé vyzkoušet na konci srpna na veletrhu IFA v Berlíně. Zatím není známá ani budoucí prodejní cena.

Víte, že tvůrce vozítka Segway má na triku kolem 400 různých patentů, včetně mnoha zlepšováků využitelných ve zdravotnictví? Více o Deanu Kamenovi

Čínské Hovershoes X1 předběhly elektrické brusle od Segway

Přibližně o měsíc dřív představil svoji verzi „hover-bruslí“ čínský startup InMotion, který se vývoji elektrických vozítek aktivně věnuje. Jejich produkt by se měl začít prodávat už v půlce prázdnin a žádným tajemstvím nejsou ani jeho technické parametry. Brusle jsou voděodolné, každá váží asi 3 kg a jsou vhodné pro osoby s hmotností nepřesahující 80 kg.

Na jedno nabití nabídnou dojezd přes 10 km s maximální rychlostí jízdy okolo 11 km/h. Tyto hodnoty jsou však silně závislé na hmotnosti jezdce a náročnosti terénu a v praxi se mohou výrazně lišit. Prodávat by se měly za 499 dolarů (něco přes 13 tisíc Kč včetně DPH).

Elektrické kolečkové brusle vás zas tolik nepřekvapily? A co létající oblek ve stylu Iron Mana? Hořím zvědavostí!