Elektromobilita

Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle

Jednou to přijít muselo. Mezi samovyvažovacími vozítky, hoverboardy, jednokolkami a dalšími elektrickými přemisťovadly zkrátka chyběly kolečkové brusle s vlastním pohonem. Svoji verzi bruslí nedávno představil Segway, jeho načasování však nebylo nejšťastnější, o chvíli jej totiž předstihla čínská společnost InMotion s velmi podobným produktem.

Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle
Segway zaujal další bláznivou inovací. Ukázal samovyvažovací kolečkové brusle

Úvodní fotografie: Segway

Vlastně se tak úplně o brusle nejedná, je ale poměrně obtížné tento vynález jednoduše popsat a podobnost s bruslemi vás napadne na první pohled.

Druhý pohled ale odhalí spíše příbuznost s oblíbenými hoverboardy (nebo česky kolonožkami). Designéři hoverboard zkrátka rozdělili napůl. Pak ještě vycentrovali kolečka a Segway Drift W1 je na světě!

Hoverboard pro každou nohu zvlášť. Je to bezpečné?

Princip pohybu je založen na přenášení váhy podobně jako u dalších zařízení tohoto typu. Drift W1 se navíc pyšní povedeným minimalistickým designem. Výrobek se ještě neobjevil v prodeji, Segway už přitom budoucí zájemce láká fotkami a zveřejněná videa ukazují jízdu na těchto futuristických bruslích jako pohodovou záležitost pro volný čas.

Oproti jízdě na klasickém hoverboardu umožňují brusle i různé nové otáčky a manévry. Noha není ke stupátku nijak připevněná. Je otázka, jestli je to pro bezpečnost jízdy výhoda či ne. Jak se bude Drift W1 chovat, když bude každá noha dělat něco jiného? A co jestli noha za jízdy sklouzne? Jak se vyrovnají s nerovnostmi terénu? Otázek se nabízí víc než dost.

Češi vymysleli revoluční elektrický skateboard. Umělá inteligence prkna učí lidi jezdit

počet hlasů: 19

Nadšenci si budou moct brusle poprvé vyzkoušet na konci srpna na veletrhu IFA v Berlíně. Zatím není známá ani budoucí prodejní cena.

Víte, že tvůrce vozítka Segway má na triku kolem 400 různých patentů, včetně mnoha zlepšováků využitelných ve zdravotnictví? Více o Deanu Kamenovi

Čínské Hovershoes X1 předběhly elektrické brusle od Segway

Přibližně o měsíc dřív představil svoji verzi „hover-bruslí“ čínský startup InMotion, který se vývoji elektrických vozítek aktivně věnuje. Jejich produkt by se měl začít prodávat už v půlce prázdnin a žádným tajemstvím nejsou ani jeho technické parametry. Brusle jsou voděodolné, každá váží asi 3 kg a jsou vhodné pro osoby s hmotností nepřesahující 80 kg.

Na jedno nabití nabídnou dojezd přes 10 km s maximální rychlostí jízdy okolo 11 km/h. Tyto hodnoty jsou však silně závislé na hmotnosti jezdce a náročnosti terénu a v praxi se mohou výrazně lišit. Prodávat by se měly za 499 dolarů (něco přes 13 tisíc Kč včetně DPH).

Elektrické kolečkové brusle vás zas tolik nepřekvapily? A co létající oblek ve stylu Iron Mana? Hořím zvědavostí!