Technologie

7 tipů na vánoční dárky pro kluky a holky, které nadchnou děti pro vědu a technologie

Jasně, ponožkami s tváří Iron Mana nebo Elsy z Ledového království nic nezkazíte. Na Vánoce ale můžete zkusit také vybrat hračku, která vaši ratolest nadchne pro vědu a techniku, robotiku či programování. To, že příští léto dítko odjede na dětský tábor do CERNu, vám nezaručíme. Ale určitě si díky našim tipům užijí spoustu zábavy nejen děti. Některé dárky „pro děti“ možná potěší hlavně dospělé.

7 tipů na vánoční dárky pro kluky a holky, které nadchnou děti pro vědu a technologie
7 tipů na vánoční dárky pro kluky a holky, které nadchnou děti pro vědu a technologie

Ilustrační obrázek. Foto: Adobestock

Co byste měli naučit děti připravené pro život v 21. století kromě takové té klasiky, že si mají 2x denně čistit zuby, zdravit, nebrat bonbóny od cizích lidí nebo třídit odpad? V moderní době je fajn, když vaše ratolest bude umět číst, trochu počítat, trochu programovat a klidně trochu ovládat dron.

Inovativní povolání budoucnosti: Práci v nich najde více než 50 % dnešních dětí

Protože až za vámi budou jezdit vaši dospělí potomci na víkendy jednou za pár měsíců, budete zatraceně rádi, že někdo dokáže zapojit všechny ty moderní krámy chytré domácnosti, aby konečně fungovaly. Takže nepodceňte přípravu a nadchněte své děti pro čarovný svět technologií už dnes. Naše tipy na vánoční dárky vám to trochu ulehčí.

1) Dron, který nerozfláká ani největší raubíř

Nedávno se oblíbený výrobce dronů DJI z Číny pochlubil svůj nejlevnějším kouskem (když nepočítáme DJI/Ryze Tello), který se tváří jako ideální dron pro začátečníky. Jenže DJI Mavic Mini může zbrklý pilot lehce rozsekat na kousíčky a navíc od léta příštího roku začnou platit nová pravidla pro létání s drony na území EU, jež stanovují minimální věk pilotu na 16 let.

Takže pokud se menšímu capartovi zalíbí létání s Mavicem Mini, kterého letos dostal pod stromeček, může být pěkně rozzuřený, když od 1. 7. 2020 nebude mít možnost si s oblíbenou hračkou hrát.

Chcete vědět víc o nových pravidlech pro létání s drony? Na nejasnosti v pravidlech jsme se ptali odborníka. To mě zajímá!

Proto doporučujeme začít s něčím levnějším, méně náročným na ovládání a bez hrozby povinné registrace na Úřadě pro civilní letectví. Zkuste třeba Oaxis MyFirst Drone, nerozbitný dron, kde žádná potřeba bezpilotní letoun registrovat nehrozí.

Cena: cca 920 Kč přes eshop firmy Oaxis

2) Rozpohybujte robota kreslením i kódováním

Roztomilého robůtka ze sady Sphero Mini Activity Kit můžete „přinutit“, aby dělal, co se vám zlíbí různými způsoby. Stačit bude i jen papír a barevné fixy, ale s touhle „hračkou“ se domluvíte skrze mobilní aplikaci Sphero Edu, která zvídavé dítko naučí zábavnou formou základy programování, konkrétně JavaScriptu.

Pokud by to bylo na malé mozkové závity ze začátku příliš, může si dítě nejdříve pohrát výběrem předem nadefinovaných bloků kódu.

Cena: cca 2700 Kč na eshopu Alzy nebo 1840 Kč na shopu Sphero.

3) Parťák pro malé programátory

Bránu do světa robotiky dokáže otevřít také další „hračka“, Ozobot Evo. I tento robot ukáže dětem kreslící, blokové i pokročilé programování. Navíc můžete zvolit verze robota dle oblíbených postav, např. superhrdiny z týmu Avengers včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Černé vdovy nebo Hulka.

robot pro děti Ozobot

Ozoboti mezi sebou také dokáží komunikovat, takže dítě může přes aplikaci dostat zprávu od kamaráda, nebo mohou malí uživatelé pořádat robotí bitvy v logických úlohách. Oproti Spheru má Ozobot více senzorů a čidel.

Cena: 3 300 Kč na eshopu Alzy

4) Robotí invaze na zkoušku

Netušíte, jestli by vaši ratolest roztomilý Ozobot za pár týdnů neomrzel, a proto váháte s nákupem hračky za pár tisíc? Malého nezbedníka nebo nezbednici můžete přihlásit na jednodenní kurz Robotí invaze, kde se děti učí s Ozoboty pracovat. Tuto školu hrou pořádá nezisková organizace Czechitas pravidelně v Praze, Brně a Ostravě, případně občas také v dalších městech ČR.

Jaké další kurzy pro děti kromě Robotí invaze Czechitas pořádají? To mě zajímá!

Na našich workshopech a kurzech se děti předškolního věku ale i starší seznamují s ozoboty a programováním pomocí barevných fixů a papírů. Ozoboti využívájí barevné kódy ke komunikaci, což je vlastně unikátní barevný jazyk založený na různých variacích zelené, modré a červené. Každá kombinace barev pro Ozobota znamená jiný povel. Na začátku workshopů tak máme možnost sledovat nadšení dětí, když se jim podaří ozobota rozpohybovat jen nakreslením barevné čáry. Ale tím zábava s Ozoboty zdaleka nekončí.

- Mária Falterová, event koordinátorka Czechitas v Ostravě

Cena: 350 až 490 Kč za jednodenní kurz podle vybraného města přes registraci na webu Czechitas

5) Rozšířená realita pro objevování světa

Vy ani vaše ratolesti nemusí cestovat jen prstem po mapě. Díky mobilní aplikaci Shifu Orboot a veliké zeměkouli můžete objevovat vzdálené kouty naší planety také v rozšířené realitě (AR).

Dárek probudí v dítěti lásku k cestování a poznávání a navíc ho nenásilným způsobem „přinutí“ k získání znalostí ze zeměpisu. Malý cestovatel dostane k hračce také dětský cestovní pas. Jenom mu pořádně vysvětlete, že jde o hru, ať ho pak nemusíte vyzvedávat u stevardek na Letišti Václava Havla.

Cena: cca 1 300 Kč na webu Amazon

6) Jízda Teslou s dítětem zdarma

Zážitkové jízdy v elektromobilech od inovátorské automobilky Tesla jsme už dříve mezi vánočními tipy na dárky zmiňovali.

Netradiční vánoční dárky: Jakého robota objeví pod stromečkem váš partner, žena či děti?

Jenže tehdy se nenabízely jízdy pro děti do 10 let bez příplatku, pokud si zážitkové svezení nebo řízení Tesly objedná někdo starší. Navíc se od minula také rozšířil výběr modelů aut. Můžete se projet v Tesle Model S, Model X nebo Model 3.

elektromobil Tesla v rámci služby zážitkové jízdy s Tesličkou

Děti jsou z Tesly zpravidla nadšené ještě o něco více než dospělí, i díky různým vychytávkám (tzv. "Easter Eggům") v podobě Santa módu, Rainbow módu nebo třeba prdícího módu.

- Ondřej Hunčovský, zakladatel firmy Teslička a řidič zážitkových jízd

Pokud nevěříte, mrkněte se na videa majitelů Tesel na Youtube. Pokud vás zajímá především prdící mód, mrkněte sem.

Cena: od 1 990 Kč dle vybraného typu zážitkové jízdy po rezervaci na webu Teslička

7) Výlet do Záhřebu pro fanoušky elektromobility

Elona Muska věčně zavaleného prací v Evropě asi jen tak nepotkáte. Evropského nebo spíš chorvatského „Elona“ ale se štěstím můžete zahlédnout během prohlídky automobilky Rimac Automobili, která má svou továrnu nedaleko Záhřebu v obci Sveta Nedelja.

robot a vánoční dárek

Jde o mladou společnost vedenou Matem Rimacem, tvrdohlavým podnikatelem, který si vysnil výrobu krásných elektrických bouráku v zemičce, kde před uskutečněním jeho snu téměř žádný automobilový průmysl neexistoval.

Proč se Matemu Rimacovi přezdívá evropský Elon Musk? Chci vědět víc!

Na webu firmy si můžete zarezervovat prohlídku prostor Rimac Automobili v angličtině nebo chorvatštině a kluka či děvče nadšené do elektromobility pod 12 let můžete vzít s sebou zdarma.

Cena: od 30 eur podle zvolené prohlídky na webu Rimac Automobili + cestovní náklady

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě